Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Největší japonská banka koupí filipínskou a indonéskou divizi Home Creditu ze skupiny PPF

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Japonská společnost Mitsubishi UFJ Financial Group koupí zhruba za 600 milionů eur (14,2 miliardy Kč) filipínskou a indonéskou divizi společnosti Home Credit Group BV, která patří české finanční skupině PPF. S odkazem na zdroje o tom ve středu informovala agentura Reuters a server japonského listu Nikkei Asia. Home Credit informaci nekomentoval.
  14:55

Mitsubishi UFJ se coby největší japonská banka snaží posílit své podnikání v Asii, a využít tak růstu spotřeby na rozvíjejících se trzích. Velmi nízké úrokové sazby a stárnoucí populace v Japonsku bance omezují obchodní příležitosti na domácím trhu.

Akvizice budou podle zdroje Reuters provedeny prostřednictvím thajského finančního ústavu Bank of Ayudhya, kde má 77 procent akcií právě japonská Mitsubishi UFJ. Banka převezme celý podíl ve filipínské součásti Home Credit a 85procentní podíl v indonéské divizi, dodal zdroj. Podle listu Nikkei Asia by měla být transakce dokončena v příštím roce.

Home Credit nabízí služby financování v místě prodeje. Zákazníci do aplikace pro chytré telefony zadají své zaměstnání a příjem, jež Home Credit okamžitě vyhodnotí z hlediska způsobilosti pro poskytnutí úvěru. Pokud je půjčka schválena, společnost převede zákazníkovi peníze. Na Filipínách a v Indonésii přesáhl počet stažení aplikace Home Credit dvacet milionů, napsal Nikkei.

Společnost Home Credit byla založena v roce 1997 a je globálním poskytovatelem v oblasti spotřebitelského financování. Působí v osmi zemích, vedle České republiky a Slovenska poskytuje služby i v Kazachstánu, Číně, Indii, Vietnamu, Indonésii a na Filipínách.

V září PPF a Home Credit dokončily prodej svého zbývajícího podílu 49,5 procenta v ruské Home Credit & Finance Bank (HCFB) včetně některých dceřiných společností. Znamenalo to odchod PPF a skupiny Home Credit z ruského bankovního trhu. Plnou vlastnickou kontrolu nad HCFB převzala skupina individuálních investorů.

Autoři: ,