Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Ostřílený bankéř Kysilka skončí v čele dozorčí rady Českých drah. Ve funkci vydržel přes dva roky

Pavel Kysilka foto: Michal SváčekMAFRA

Původní zpráva
Něco přes dva roky trvala mise Pavla Kysilky v dresu státního dopravce ČD. Známý bankéř na vlastní žádost skončí na konci roku jako předseda dozorčí rady Českých drah, z níž dohlížel například na velké zakázky, v rukou měl také jmenování nejvyšších manažerů firmy.
  15:04

Rok poté, co posvětil ve funkci nového generálního ředitele Českých drah Ivana Bednárika, se rozhodl sám skončit. Pavel Kysilka před tímto angažmá působil jako poradce, především je však známý díky působení v čele České pojišťovny či v bankovní radě ČNB.

Zaplaťpánbůh za privatizujícího Kellnera, hodnotí ekonomickou transformaci Pavel Kysilka

Informaci serveru Lidovky.cz potvrdil ministr dopravy v demisi Karel Havlíček (ANO). Kysilka podle něj skončí z osobních důvodů. „Za tímto rozhodnutím není žádný konflikt. O tom, kdo jej v tomto kontrolním orgánu nahradí, rozhodne až nový ministr dopravy,“ sdělil Havlíček.

K tomuto kroku se později vyjádřil i sám Kysilka. „K rozhodnutí mě přivedly zdravotní důvody a potřeba alespoň dočasného snížení pracovní zátěže,“ vzkázal. Dozorčí radu největšího dopravce v zemi, se zhruba 14 tisíci zaměstnanci, vedl od září 2019. Klíčový orgán ČD dozoruje de facto každé důležitý vedikt managementu. Jeho členy jmenuje i odvolává.

Dozorčí radu vedl Kysilka od září 2019. Tento klíčový dohlížecí orgán státního dopravce dozoruje každé důležité rozhodnutí managementu. A zároveň jeho členy vybírá na základě doporučení výběrové komise.

Proti konkurenci i covidu

Na starosti měl mimo jiné přípravu dopravce na liberalizaci trhu - tedy příchod většího množství soukromých dopravců na regionální či rychlíkové tratě a tím pádem oslabení role ČD na trhu. Stejně tak dozoroval činnost dopravce v době koronakrize, kdy počty cestujících spadly až o tři čtvrtiny a hospodaření firmy se propadlo do červených čísel.

V minulosti působil Kysilka jako člen bankovní rady a později i viceguvernér České národní banky. Od prosince 1997 do července 1998 byl navíc pověřen zastupováním guvernéra. Pak odešel do České spořitelny, v letech 2012 až 2015 byl jejím generálním ředitelem.

Po odchodu z této banky - a před nástupem do Českých drah - se tento absolvent Vysoké školy ekonomické věnoval zejména poradenství. Stal se mimo jiné zakladatelem a předsedou správní rady poradenské společnosti 6D Academy.

Do dozorčí rady drah jej doporučil bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík.

„Jako zkušený makroekonom ví, jaké kroky udělat k udržení a dalšímu zlepšování ratingu ČD a jak přistoupit k liberalizaci trhu na železnici,“ vysvětloval před dvěma lety.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat