Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bankéři v krizi: Nordea propustí 2000 lidí

Ekonomika

  20:17
STOCKHOLM - Největší skandinávská banka Nordea je další z řady světových finančních institucí, která chystá výrazné propouštění. Banka, která v současnosti zaměstnává 34 tisíc lidí, chce během následujících 18 měsíců zrušit dva tisíce pracovních míst. Představitelé banky proto už zahájili rozhovory s odborovými organizacemi ve Švédsku, Norsku, Dánsku a Finsku.
Bankéř - ilustrační foto.

Bankéř - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Důvod aktuálního kroku Nordey je jednoznačný - úspora peněz. Banka uvedla, že nová globální pravidla pro bankovní sektor zvyšují její náklady, a zároveň upozornila, že zvýšené náklady, které přináší nová regulace, způsobí problémy všem bankám. Dodala, že snížení počtu zaměstnanců je součástí plánu, který ji má udržet mezi špičkou evropského bankovního sektoru.

Počet lidí, které chtějí banky propustit

HSBC: 30 000
Royal Bank of Scotland: 28 000
Lloyds: 15 000
UBS: 3500
ABN Amro: 2350
Nordea: 2000
Credit Suisse: 2000
Barclays: 1000
Goldman Sachs: 1000

"Zavedením změn si pojistíme dobrý rating, konkurenceschopnost a zároveň budeme moci stále nabízet služby za výhodné ceny. Alternativa, kterou by bylo sedět a čekat, pro nás není možnost," uvedl šéf banky Christian Clausen.

Analytik společnosti Pohjola Suvi Kosonen pro list the Wall Street Journal uvedl, že se zpomalujícími se příjmy musí Nordea škrtat náklady "poměrně dramaticky". Jedině tak podle něj dosáhne svého cíle, kterým je udržet výdaje na stejné úrovni v dlouhodobém horizontu. Navrhované zrušení dvou tisíc pracovních pozic je podle Kosonena "ambiciózní" a může se pozitivně projevit i na hodnotě akcií Nordey.

ČTĚTE VÍCE:

Banky po celém světě již v posledních měsících ohlásily zrušení celkem více než 80 tisíc pracovních míst. Reagují tak na slabý hospodářský růst, výkyvy na finančních trzích a nová regulační opatření, jež mají podle světových politiků zabránit opakování globální finanční krize.

Zestátněná nizozemská banka ABN Amro minulý týden oznámila, že hodlá zrušit 2350 pracovních míst, a švýcarský konkurent UBS představil plány na zrušení 3500 míst. Švýcarský list SonntagsZeitung o víkendu uvedl, že ve švýcarském bankovním sektoru by mohlo do konce příštího roku zaniknout 10 tisíc pracovních míst, a to zejména v tamních pobočkách velkých zahraničních bank hlavně z Itálie a Francie.

Zásadní škrty chystají také britské banky. Lloyds, Royal Bank of Scotland a HSBC chtějí v následujících třech letech propustit přes 70 tisíc zaměstnanců.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat