Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Zájem o bankovky je nejnižší za 20 let, hlásí prestižní britská tiskárna

Archy vytištěných bankovek v tiskárně De La Rue foto: Profimedia.cz

Zájem centrálních bank o nová platidla klesl na rekordně nízkou úroveň, uvedla britská firma De La Rue, která obstarala podobu třetiny papírových peněz po celém světě. Banky si totiž v průběhu covidové pandemie vytvořily značné zásoby a z nich čerpají dodnes.
  14:30

Dvě stě let stará tiskárna cenin De La Rue tvrdí, že se poptávka drží nejníž od přelomu tisíciletí. Podle šéfa britské společnosti, která disponuje tisícem patentů, Clive Vachera nejsou opatrné kroky centrálních bank v dobách krize nic neobvyklého. „Objem navýšily v průběhu pandemie, teď další objednávky odkládají, protože mají zásoby,“ vysvětluje Vacher pro BBC.

Alarmující tedy není zdrženlivost centrálních bank, na tu byla firma připravena. Problémem je míra propadu objednávek. „Následky pandemie trvají zhruba o rok déle, než jsme čekali,“ dodává. Nejistota se podepsala i na hodnotě akcií společnosti, které ve středu po oznámení hospodářských výsledků klesly o celou třetinu.

De La Rue uvedla, že je právě uprostřed jednání s úvěrujícími bankami o nových podmínkách. Je to důsledek slabých vyhlídek zisků i celkového zpřísňování měnové politiky Bank of England, která v reakci na inflaci zvedla základní úrokové sazby.

Obavy o výsledek těchto jednání však v pátek vyústily v rezignaci šéfa De La Rue Kevina Loosemora. Ten odstoupil poté, co zástupci akcionářů oznámili plán na svolání valné hromady, která ho měla odvolat. Loosemore funkci opustí k 1. květnu.

Firma, která kdysi stála u zrodu prvních moderních hracích karet, nyní očekává zisk kolem dvaceti milionů liber (přes půl miliardy korun). Zaměstnává osmnáct set lidí, jí vyhotovené bankovky nosí v peněžence lidé třeba v Ománu, Austrálii nebo Kataru.

„Prostředí továrny je dechberoucí. Je plná moderních, vysoce specializovaných strojů, každý plnící drobné úkony. Místo obklopují miliony bankovek v různých fázích výroby,“ popisuje analytik BBC Kevin Peachey.

Tiskárna se ovšem potýká i s digitální transformací a přechodem na bezhotovostní platby. Zatímco před deseti lety platilo v Británii hotovostí podle listu The Guardian šedesát procent lidí, dnes je to jen patnáct.

„Množství nových bankovek, které se rodí v továrně, je zcela v rozporu s naší každodenní zkušeností. Pro spoustu lidí jsou hotovostní platby už velká vzácnost. V obchodech spíš platíme kartou nebo telefonem,“ komentuje Peachey.

De La Rue tiskne rovněž papírové bankovky s podobiznou Karla III., ty ale do oběhu přijdou až v létě příštího roku.

20. prosince 2022

Autor: