Sobota 12. června 2021svátek má Antonie 25 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Banky budou muset posílat klientům, kolik jim za rok strhly na poplatcích

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Do hry o poplatky vstoupilo už i ministerstvo financí. Banky budou klientům muset posílat jednou ročně výpis, kde bude detailně uvedeno, kolik si za svoje ročně služby naúčtovaly.

Bankovní poplatky jsou roky jedno z nejožehavějších témat na tuzemském bankovním trhu. Dosud se však jednalo hlavně o záležitost mezi bankami a jejich klienty, teď ale zákazníci mají na své straně mnohem silnějšího spojence – ministerstvo financí.

Díky připravovaným změnám se klienti bank budou pravidelně dozvídat, nejen za jaké služby přesně platí, ale i absolutní výši poplatků v daném roce.

Pro zákazníky by to rovněž mělo znamenat mnohem snazší porovnání cen služeb mezi jednotlivými finančními domy.

V současnosti ministerstvo připravuje změny, které mají zajistit průhlednost a porovnatelnost u vyúčtování poplatků včetně cen za jednotlivé bankovní služby. Bankám od září příštího roku, do kdy má začít platit novel zákona o platebním styku, nařídí, aby svým klientům každý rok poslaly, kolik přesně a za jaké služby platí.

„Klient například jednou ročně obdrží výpis všech poplatků, které zaplatil své bance. Další jednotný dokument týkající se poplatků spotřebitel obdrží před uzavřením smlouvy o platebním účtu,“ potvrzuje Gabriela Štěpanyová z ministerstva financí.

Větší transparentnosti nahrává i jednotné názvosloví u základních a běžných typů služeb. Jelikož pravidla přicházejí z evropské směrnice, bude i názvosloví platit napříč celou EU.

Jednotná evropská terminologie

„Pro nejčastěji používané služby spojené s platebním účtem bude zavedena jednotná evropská terminologie a jednotné informační dokumenty pro spotřebitele,“ říká mluvčí ministerstva financí.

Nehledě na to, v jaké zemi se zrovna klient nalézá nebo u které banky zrovna je, vždy by měl vědět, za co platí a co služba obsahuje. To přitom nepopírají ani zástupci bankovního sektoru.

„Záleží na tom, jak bude vypadat konečná podoba metodického předpisu Evropské bankovní autority, který by měl vymezit, kterých produktů by se sjednocení názvosloví a obsahu týkalo. Obecně ale lze říci, že to do určité míry transparentnost zvýší,“ připouští například náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace Filip Hanzlík.

O případných přínosech ale pochybují někteří odborníci, kteří se poplatkové problematice dlouhodobě věnují.

„Dnes jsou tyto informace pro klienty opravdu snadno k nalezení a náklady lze lehce najít a spočítat z měsíčních výpisů, které musí klient dostat od banky. Celé mi to trochu připadá jako vlamování se do široce otevřených vrat,“ podivuje se nad současnými snahami Patrik Nacher, majitel serveru Bankovnipoplatky.com.

K narušení trhu v podobě povinnosti zavádět bankovní účty zdarma, jak se obávali někteří kritici návrhu, však nedojde. Zavedení základního platebního účtu by sice mělo umožnit spotřebitelům zřídit si kdekoli v Evropské unii platební účet, avšak za cenu, která je přiměřená.

„Lze říci, že tato cena by neměla převyšovat cenu, která je účtována spotřebitelům za standardní platební účty,“ dodává Štěpanyová. To znamená, že by se cena neměla nikterak lišit od poplatků, které si banky účtují za vedení účtu dnes.

ČBA: Zadarmo to nebude


Zadarmo to pro banky však v žádném případě nebude. Náklady se pak budou odvíjet od toho, jak schválená legislativa bude na konci vypadat a jaké parametry bude základní účet obnášet.

„Obecně platí, že čím vzdálenější by byla jeho konkrétní podoba od standardní nabídky, tím větší nákladový dopad na banky by to mělo. O beznákladovou operaci ale v žádném případě nepůjde,“ vylučuje Hanzlík.

O podobě novela zákona by se mělo rozhodovat v příštích dnech, kdy má zamířit do legislativní rady vlády.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Pitný režim batolat: Na co rozhodně nezapomenout?
Pitný režim batolat: Na co rozhodně nezapomenout?

Letní dny jsou za rohem a s ním strašák všech rodičů: dehydratace miminek. Hlídat správný pitný režim je důležitý zvláště u dětí od 6. měsíců. Víte...