Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Banky chtějí půjčovat dál

Ekonomika

  10:49
PRAHA - I přes prohlubující se krizi na světových finančních trzích zůstávají domácí banky klidné a neplánují zpřísňování podmínek pro poskytování úvěrů. Nestačily je totiž uvolnit natolik, aby to jejich splácení výrazně ohrozilo. České domácnosti se tak i nadále mohou zadlužovat.

Banky neplánují zpřísňování podmínek pro poskytování úvěrů. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

„S trochou nadsázky se dá říct, že krize přišla pro české banky včas,“ řekl Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbanky. Podle něj totiž domácí banky zatím ještě kvůli konkurenčnímu boji nezačaly nabízet podobně rizikové úvěry jako například americké banky. A právě ty současnou krizi odstartovaly.

České domácnosti se v srpnu ponořily do dluhu opět o něco hlouběji. Podle včera zveřejněných údajů České národní banky se zadluženost domácích obyvatel v srpnu zvýšila o 12,4 miliardy. Češi tak nyní dluží bankám a finančním institucím celkem 827,83 miliardy korun.

I přes poměrně vysoké tempo zadlužování domácností však Česká republika patří mezi evropské státy s nejnižší mírou zadluženosti v poměru k HDP. Česko tak má prostor k dalšímu růstu a podle postoje domácích bank by se v tomto trendu mohlo pokračovat nadále i přes pokračující krizi způsobenou špatnými úvěry.

„Podmínky pro poskytování úvěrů klientům Komerční banky nejsou americkou krizí nijak ovlivněny,“ uvedla Monika Klucová, mluvčí Komerční banky. Komerční banka podmínky pro poskytování hypoték nezpřísnila a zpřísnění ani neplánuje. „Monitorujeme trh, a pokud by došlo ke změnám, zvážili bychom možnost, jak upravit schvalovací podmínky,“ řekla Klucová.
Podobně se k vývoji na úvěrovém trhu staví i ostatní banky působící na domácím trhu. „České banky jsou obecně daleko konzervativnější než banky v USA a neposkytují hypotéky prakticky každému. Naopak mají požadavky na dostatečnou bonitu,“ řekl Kofroň.

Důvod ke změně v úvěrové politice nevidí ani ČSOB. „Dlouhodobě se držíme toho, že klientům poskytujeme úvěry tak, aby je byli schopni bez problémů splácet,“ tvrdí Ivo Měšťánek, mluvčí ČSOB. Rovněž UniCredit Banka nebude zpřísňovat. Její podmínky již dnes neumožňují to, co vedlo k problémům amerického hypotečního trhu. Tedy hypotéky bez dokladování příjmů či hypotéky, kde se platí pouze úrok a až po letech jistina, uvedl Tomáš Pavlík, mluvčí UniCredit Banky.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat