Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Banky jsou relativně spokojené se zákonem o odkladu splátek, řešení uleví klientům

Ekonomika

  12:32
Praha - Banky jsou v rámci možností spokojené se zněním zákona, který umožní klientům bank v souvislosti s epidemií koronaviru přerušit buď na tři, nebo šest měsíců splácení úvěrů a hypoték. Ve středu to řekl poradce České bankovní asociace Vladimír Staňura.

Moratorium zavádí vládní návrh zákona o některých opatřeních při splácení úvěrů, který v úterý ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Senát by ho mohl projednat ve čtvrtek.

Délku přerušení si klienti budou moci vybrat. V případě jednotlivců má být odložen odklad splácení úroků i jistiny, ale úročení poběží dál. U firemních úvěrů bude pozastaveno jen splácení jistiny. „Odložení splátek bude pro klienty dobrovolné a nebudou s ním spojeny žádné poplatky,“ uvedla v úterý ve sněmovně ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Splátky budou odloženy poté, co to dlužník věřiteli oznámí a zdůvodní negativním ekonomickým dopadem pandemie. Důvody nebude muset prokazovat.

Banky zatím dostaly 140 000 žádostí o odklad splátek úvěrů, většinou o 3 měsíce. S vyřízením pomáhají roboti

Přijetím zákona se celková lhůta odkladu splátek neprodlužuje. Zákon ale ponechává na rozhodnutí klienta, zda i po nabytí účinnosti zákona ponechá bez dalšího v platnosti dohodu o odkladu splátek, kterou s bankou uzavřel před nabytím jeho účinnosti, upozornil Staňura. Možnost odkladu splátek se vztahuje na úvěry sjednané a čerpané před 26. březnem 2020. U hypotečních úvěrů postačí, že byly před 26. březnem 2020 sjednány, ale klient z nich ještě nemusel čerpat.

„Schválený zákon přináší řešení, které uleví klientům. V každém případě je ale nebytné vyjasnit si, jak technicky aplikovat některé detaily, které vzešly z přijatých pozměňovacích návrhů,“ uvedl generální tajemník České leasingové a finanční asociace Jaroslav Krutilek.

Moratorium se nemá vztahovat na kreditní karty, kontokorentní úvěry, revolvingové úvěry a operativní leasing. Splátky také nelze odložit u úvěrů, u kterých dlužník k 26. březnu měl zpoždění se splátkou úvěru delší než 30 dnů.

Autor:

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...