Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 24 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Českým bankám se daří výrazně líp než jejich zahraničním matkám, dividendy ale letos vyplácet nemají

Bankomat (Ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bankomat (Ilustrační snímek) | foto: Lidové noviny

PRAHA České banky postupně začínají hlásit svým akcionářům výsledky za první čtvrtletí letošního roku. První reporty ukazují, že si vedou výrazně lépe než jejich zahraniční matky.

I tuzemské banky si však již začínají vytvářet finanční polštáře, které zmírní dopad koronavirové pandemie. Jejich akcionáři, k nimž v uplynulých letech mířily stovky miliard korun dividend ročně, přijdou nejspíš zkrátka. 

Česká národní banka (ČNB) totiž v březnu prohlásila, že očekává, že se banky do odeznění důsledků pandemie koronaviru zdrží výplaty dividend. Takové výzvě regulátora se nelze vzepřít. Zklamání akcionářů nepřebije ani snaha managementů bank minimalizovat dopady na zisk snižováním nákladů.

„To nehrozí. Dividendy budou na základě doporučení ČNB zadrženy,“ odpovídá hlavní ekonom společnosti Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády Lukáš Kovanda na otázku, zda špatná situace zahraničních matek nepovede k odčerpávání zisku z dceřiných bank v Česku. „Ostatně tak budou postupovat i jejich kolegyně v jiných evropských zemích,“ soudí Kovanda.

Zvyšování rezerv i úspor

Včera vyložila karty na stůl Moneta Money Bank, která patří do skupiny menších bank. Její čistý zisk za první čtvrtletí letošního roku dosáhl 731 milionů korun, což je o čtvrtinu méně než ve stejném období loni.

„Celkový pokles zisku způsobily meziročně vyšší náklady na riziko z důvodu revidovaného makroekonomického výhledu,“ uvedl v dopise akcionářům nejvyšší šéf banky Tomáš Spurný. Banka se rozhodla přidat k rezervám na nesplácené úvěry 475 milionů korun. A také snížit náklady o 300 milionů korun. Jako první půjdou pryč výdaje na marketing.

České banky zatím vydělávají.

České banky zatím vydělávají.

Portfoliový manažer investiční společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler však upozornil, že „normální“ hospodaření Monety běží velice dobře, provozní zisk se meziročně dokonce zvýšil o 30 procent. Podobné je to podle něj i u jiných bank. „Bankovní byznys většiny bank zatím zůstává nedotčen. Už nyní se ale připravují na horší časy. Na zhoršení platební morálky podniků a domácností v důsledku opatření k omezení nákazy koronavirem. Proto jim rostou náklady na vytváření opravných položek k úvěrům,“ řekl Pfeiler LN.

Spořitelnu stáhla dolů koruna

První z největších českých bank, Česká spořitelna, zveřejnila své výsledky minulý týden. Její čistý zisk se oproti prvnímu kvartálu minulého roku snížil o téměř 20 procent na 3,2 miliardy korun.

Podle mluvčího spořitelny Františka Bouce jej stáhly dolů hlavně obchody s cennými papíry a dost prudké oslabení koruny. Klesly ale i výnosy z poplatků a provizí. Také spořitelna investovala do vytvoření ochranného valu na horší časy. „Zde ale zatím nemůžeme hovořit o dopadu antipandemických opatření, jedná se spíše o návrat k normálu po zcela mimořádném vývoji v loňském roce (pokračování několikaletého silného růstu ekonomiky – pozn. red.),“ zdůraznil Bouc.

Komerční bance klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 16 procent na 2,7 miliardy korun. Výnosy byly nižší o 1,4 procenta a dosáhly 7,8 miliardy korun. Poté, co představenstvo v březnu navrhlo nechat celý zisk roku 2019 nerozdělený, právě v souladu s pokynem České národní banky, odložilo představenstvo také rozhodnutí o dividendě roku 2020 nejméně do října. O přijetí konečného rozhodnutí o dividendách rozhodne valná hromada. Ta byla kvůli mimořádným opatřením odložena.

Dobrou kondici českých bank ukazují i čísla za celý bankovní sektor, který zveřejnila ČNB. Objemy úvěrů ještě v březnu rostly, přičemž podíl nesplácených úvěrů zůstal na stejně nízké úrovni. Chybou všech vydaných čísel ale je, že ukazují vývoj se značným zpožděním. Koronavirus se na hospodaření bank samozřejmě podepíše, a to nejen kvůli změně schopnosti klientů splácet.

Matky jsou na tom hůř

Zahraniční matky českých bank jsou na tom o poznání hůře. Rakouské Erste Bank, jíž patří spořitelna, klesl čistý zisk v prvním letošním kvartálu o 38 procent na 235,4 milionu eur (asi 6,4 miliardy korun). Bernd Spalt, nejvyšší šéf bankovní skupiny, která má své dcery vedle Česka ještě v dalších třech evropských zemích, potvrdil, že na výsledku už zapracovala opatření vlád ke zbrzdění šíření nemoci. Pro letošní rok očekává Erste výrazný pokles čistého zisku. Stále se ale drží záměru vyplatit dividendu za rok 2019.

Hlavnímu vlastníkovi Komerční banky, Société Générale, se čistý zisk oproti loňskému prvnímu kvartálu propadl o bezmála 91 procent na 98 milionů eur. Za propadem stojí ztrojnásobení rezerv na ztrátové úvěry, ale také snížení výnosů o 16,5 procenta.

„České banky letos zůstanou v zisku, ale rapidně menším než loni. Pokud jde o dlouhodobý dopad z celkového pohledu, bude to jen škobrtnutí, byť významné,“ uzavírá Lukáš Kovanda.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Kde nejlépe nakoupit občerstvení na oslavu? Redakce testovala Ovocný Světozor
Kde nejlépe nakoupit občerstvení na oslavu? Redakce testovala Ovocný Světozor

Plánujete narozeninovou, svatební nebo dětskou oslavu a dorazí k vám desítky lidí? Nebo si chcete užít klidné rodinné oslavy v kruhu nejbližších?...