Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bavorští kolegové vás domů na kávu nepozvou, říká manažer chemické firmy

Ekonomika

  6:15
MNICHOV - Když se manažer Michal Svátek z Mnichova vrací do Česka, překvapí ho nepořádek v ulicích. Lidé v Bavorsku si podle něj více váží toho, co mají. Souvisí to i s kulturou v úspěšném chemickém koncernu United Initiators, kde Svátek pracuje. Lidé tam dbají více na to, co je firemní a co soukromé.

Manažer a chemik Michal Svátek působí ve firmě United Initiators, která je největším výrobcem organických peroxidů na světě. foto: Archiv Michala Svátka

V chemickém průmyslu pracuje Michal Svátek už deset let. Začínal jako technolog v Sokolově, dnes má na starosti plánování výroby, logistiku a řízení zásob pro všechny závody ve skupině United Initiators v USA, Německu, Švédsku, Austrálii a Číně.

Jde o největšího výrobce organických peroxidů na světě. Jeho „sídlo“ ale není od Česka daleko, Svátek pracuje v ústředí firmy v bavorském Mnichově.

Lidovky.cz: Jak těžké je pro Čecha z vašeho oboru prosadit se v zahraničí?

Myslím si, že šanci prosadit se v zahraničí dává dobrý mix jazyka, komunikačních dovedností a odborných znalostí.

NOVÝ SERIÁL

 • Svátek je další osobností, kterou představujeme v novém byznysovém seriálu o Češích, kteří se dokázali prosadit v zahraničí. 
 • Otázky jsou pro všechny vybrané lidi stejné.
 • V prvním díle jsme představili úspěšnou reklamní manažerku Janu Uhlarikovou Bertram, která se prosadila v italském Miláně.
 • Pokud máte tip na někoho podobné nebo jste jím sám/sama, napište nám na michal.pavec@lidovky.cz nebo internet@lidovky.cz.

 Moje práce je navíc vcelku specifická, firmy proto hledají odborníky bez ohledu na zemi původu. 

I když se, asi jako každý cizinec, potýkám s nedostatečnou znalostí jazyka a místní kultury, nesetkal jsem se s problémem, že jsem Čech nebo z „východní Evropy“. Měl jsem z toho obavu, nakonec se ale ukázalo, že jsem byl jediný, kdo můj původ řešil. Lidem ve firmě i mimo ni to je totiž vcelku jedno. Být Čech není žádná výhoda ani nevýhoda.

Lidovky.cz: Čím se nejvíc liší tamní firemní kultura od té české?

Rozdíly mezi českou a bavorskou kulturou se mi zdají menší, než by si mnohý Čech nebo Němec byli ochotni přiznat. Předpokládám ale, že co platí v Bavorsku, nemusí být stejné ve zbytku Německa. Přece jen je tato spolková země poněkud specifická.

Obecně se více dodržují pravidla. Proto je například velmi důležité, co je a co není napsané v pracovní smlouvě. Včetně toho zda člověk smí nebo nesmí používat pracovní počítač nebo telefon i pro soukromé účely. Obecně je hranice mezi firemním a soukromým více zřetelná než v Čechách.

Další významným rozdílem je síla odborů v chemickém průmyslu. Vzhledem k malé velikosti naší firmy přijímáme navýšení tarifních mezd dojednané velkými chemickými koncerny bez dalšího prostoru k vyjednávání.

Lidovky.cz: Co si z vaší rodné země nejvíc přenášíte do své práce?

Manažer a chemik Michal Svátek působí ve firmě United Initiators, která je...

Určitě nový pohled na řešení některých problémů. Myslím, že to je hlavní výhoda každého zahraničního pracovníka. Dokáže přinášet domácí kultuře nové nápady. Když jsme řešili problémy s logistikou, žádná místní firma nám nedokázala pomoci. Zároveň by nikoho nenapadlo oslovit firmy v Česku, které se na danou přepravu specializují. Myslím, že nyní dokážeme lépe než v minulosti využívat know-how českých společností. Místní firmy obecné málo hledají specializované služby na východě.

Lidovky.cz: Jací jsou vaši kolegové v porovnání s těmi českými?

Nevidím velký rozdíl. Obecně jsou mí kolegové příjemní a snaží se mi vyjít vstříc. Na druhou stranu nemám, až na mimořádné případy, špatné zkušenosti ani z Česka. Největší zkušenost z práce v mezinárodním prostředí je, že všude na světě řeší lidé stejné problémy.

V Německu mi kolegové připadají velmi přátelští, ale málo otevření. Tím myslím, že vám rádi se vším pomohou a poradí, ale domů na kafe vás pozve málokdo. To je velký rozdíl proti kolegům v USA, kteří jsou naopak velmi otevření a velmi rychle vás integrují do své komunity.

Lidovky.cz: Co vám v zahraničí přineslo úspěch?

MICHAL SVÁTEK

 • Úspěšnému manažerovi v chemickém průmyslu je 36 let, narodil se v Praze.
 • Vystudoval chemické inženýrství na VŠCHT v Praze a podnikovou ekonomiku na VŠE v Praze.
 • Kariéru začal jako technolog v Sokolově.
 • Prošel školením Six Sigma v USA, kde získal zkušenosti s prací v globálním prostředí.
 • Ve firmě United Initiators v Mnichově má na starosti plánování výroby, logistiku a řízení zásob pro všechny závody ve skupině – tedy provozovny v USA, Německu, Švédsku, Číně a Austrálii.
 • Na této pozici působí od ledna 2014.

Určitě předchozí zkušenosti s prací v mezinárodních týmech a z toho plynoucí porozumění tomu, co lidi z různých kultur spojuje anebo naopak na co je třeba dát v komunikaci si pozor. Obecně mi nedělá problém se za prací přestěhovat, což není v Evropě stále až tak obvyklé.

Lidovky.cz: Přejete si vrátit do Česka?

Dříve nebo později ano, přece jen tam mám rodinné vazby i většinu přátel. Na druhou 

stranu je to zpět do Česka pár hodin po dálnici. A při současných technických možnostech lze být v kontaktu kdykoliv a s kýmkoliv na světě. Hlavní rozhodování přijde za pár let, a to zda budeme chtít mít děti v české nebo německé škole.

Lidovky.cz: Čeho se z vašeho nového života už nebudete chtít vzdát?

Přijde mi, že se můj život zásadně nezměnil. Co mě při každém návratu do Česka mrzí, je míra nepořádku a odpadků na ulicích, což je odrazem ne příliš dobrého vztahu lidí k veřejnému prostoru. Lidé v Bavorsku si více váží toho, co mají a zároveň si toho dokáží více užívat.

Autor: