Pondělí 17. května 2021svátek má Aneta 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

BEECROFT: Jak italská politika ovlivní eurokrizi?

Mario Monti  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mario Monti | foto: ČTK

Euro vůči dolaru po reakci na rezignaci italského premiéra Montiho oslabilo. Ten ztratil důvěru Berlusconiho strany Partito delle Liberta (Pd), a Berlusconimu se tak možná otevřely dveře zpátky do vysoké politiky.

Nejistota trhům nikdy neprospívá. Určitě se najdou i tací, kteří budou chtít v krátkodobém horizontu využít propadu eura k nákupu. Respektovaný Monti totiž může ještě zamíchat kartami při sestavování nového kabinetu a Bersani z středolevé strany Partito Democratico (PD) je také důvěryhodná osobnost.

Nicméně ze střednědobého a dlouhodobého hlediska může být tato strategie nebezpečná, protože stav italské politiky rozhodně není příznivý. Poslední průzkumy naznačují vítězství středolevé PD se zhruba 35-37 % hlasů. S odstupem následují PdL s 18 procenty a euroskeptické Hnutí pěti hvězd (Movimento 5 Stelle, M5S) vedené Beppem Grillem s 15 %.

Zástup protievropských stát

Pravděpodobně vznikne levicová, proevropská vláda, ve které může mít Monti klíčovou roli. Pro eurooptimisty dobrá zpráva. Ale proti této menší části spektra bude stát zástup protievropských stran (Berlusconi je například pro zavedení Liry), které jsou však oslabené vzájemnou nevraživostí.

A nezapomínejme, že právě Monti společně s Merkelovou, Hollandem, Draghim a spol. stále jen hráli hru na protahování a předstírání. Zatím však narostlo sociální napětí v Itálii, Španělsku a Portugalsku do neúnosných mezí. Frustrovaní mladí lidé se proto budou obracet na radikálnější politiky. Toto je bohužel příznačné pro každou recesi a krizi.

Na zasedání FEDu bylo ohlášeno další kvantitativní uvolňování, zaměřeno na podporu ekonomiky. Divím se však, zdali je to stále překvapením, zvlášť poté co bylo prakticky ohlášeno jeho nekonečné trvání už mnohem dříve. Neočekávám od toho tedy pro EURUSD žádnou střednědobou podporu.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!