Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Belgický reportér líčí, jak v Sýrii zemřel jeho kolega

Afghánistán

  18:00aktualizováno  19:31
DAMAŠEK/PAŘÍŽ - Prvním západním žurnalistou zabitým v Sýrii od březnového vypuknutí protivládního povstání je významný reportér televize France 2 Gilles Jacquier. Okolnosti incidentu popsal jeho belgický kolega.

Prvním západním žurnalistou zabitým v Sýrii od březnového vypuknutí protivládního povstání je významný reportér televize France 2 Gilles Jacquier. foto: Reuters

Při incidentu bylo zraněno údajně 25 lidí, mezi nimi i nizozemský novinář.

Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé v prohlášení citovaném AFP tvrdě odsoudil útok na novináře v Homsu jako hanebný čin a vyzval syrské úřady k zajištění bezpečnosti zahraničních žurnalistů na svém území a k ochraně jedné ze základních svobod, jíž je svoboda informací.

Francouzský velvyslanec v Damašku Eric Chevallier navázal kontakt se syrskou vládu s cílem zajistit veškerou potřebnou pomoc osobám, které Jacquiera doprovázely. Osobně se vydal na místo, aby jim poskytl podporu služeb ambasády, dodal Juppé a vyjádřil soustrast rodině zabitého a stanici France 2.

Belgický reportér líčí, jak se tragédie odehrála

"Byl to chaos. Utíkali jsme. Vybuchly tři až čtyři granáty." Tak líčí incident reportér belgické vlámské televizní a rozhlasové stanice VRT. Stejně jako on byl i Jens Franssen z VRT ve skupině asi 15 žurnalistů, kteří s povolením syrských úřadů navštívili baštu protivládních protestů Homs.

"Přijeli jsme do Homsu dnes ráno," citovala z Franssenova vyprávění na webu VRT agentura AFP. "Za doprovodu bezpečnostních sil jsme navštívili jednu část města. Jsou tam čtvrti, kde se dá normálně procházet a na ulicích jsou vidět ženy i děti."

"A jsou tam i jiné čtvrti, které připomínají město duchů: prázdné ulice, sem tam kontrolní stanoviště... Do nich jsme se nemohli vydat, protože už nejsou pod kontrolou úřadů," napsal belgický reportér.

"Mohli jsme mluvit s několika obyvateli. Pak nás vedli do jiné čtvrti. Pár minut před incidentem jsme viděli demonstrovat několik mladých stoupenců (prezidenta Bašára) Asada. Položili jsme jim pár otázek, pak se pokračovalo. O nějakých sto metrů dál vybuchl první granát. Všichni se dali na útěk, s několika dalšími novináři jsme běželi k jakési budově. V okamžiku, kdy jsem do ní vběhl, vybuchl právě před ní druhý granát. Pak následovalo několik explozí, celkem tři nebo čtyři, myslím," pokračoval v líčení Jens Franssen.

"Zavládl chaos. Lidé křičeli. Na zemi byla krev. Nikdo nevěděl, co se stalo. Vstoupil jsem do jednoho bytu, byl tam nizozemský kolega, který vypadal zraněný, ale za chvíli mohl jít. O pár minut později jsme odešli. Na schodišti jsem viděl francouzského kolegu z France 2, jak leží bez života."

"Pak nás, novináře, odvedli do jednoho hotelu. Odtud jsme se spojili se se svými rodinami a mateřskými redakcemi," napsal Franssen.

Syrská televize Ad-Duníja předtím označila mrtvého za Belgičana a uvedla, že zraněno bylo dalších 25 osob, mezi nimi také jeden západní žurnalista. Podle fotografa AFP byl zraněn jeho belgický kolega, který utrpěl poranění očí.

Mluvčí nizozemského ministerstva zahraničí ale agentuře AP s podmínkou zachování anonymity řekla, že v Homsu byl zraněn nizozemský novinář pracující na volné noze. Odmítla ale uvést jeho totožnost, nebo podrobnosti ohledně jeho zranění.

ČTĚTE VÍCE:

Fotograf AFP potvrdil informaci, že skupinu západních novinářů zasáhl granát. Žurnalisté byli v Homsu údajně na povolení syrské vlády, aby z této bašty protirežimních protestů pořídili reportáž.

Zprávu o incidentu potvrdilo syrské ministerstvo informací, avšak o postižených neposkytlo žádné podrobnosti.

Velice rád filmuji z co největší blízkosti

Třiačtyřicetiletý Jacquier podle AFP pracoval pro stanici France 2 od roku 1999, zpravodajsky kryl situaci v Iráku, v Afghánistánu, v Kosovu, v Izraeli, v Alžírsku a na Haiti i vývoj revolucí v arabských zemích. Za reportáže z druhé palestinské intifády byl Jacquier v roce 2003 vyznamenán cenou Alberta Londrese (francouzského novináře, průkopníka investigativní žurnalistiky).

"Velice rád filmuji z co největší blízkosti především lidi v akci, s jejich emocemi a bez voyerismu," citovala agentura AFP výrok zabitého, který kryl nejen většinu válečných konfliktů z posledních 20 let, ale i zimní olympijské hry v Lillehammeru a Naganu, filmový festival v Cannes i volby v Jihoafrické republice.

Sýrie doposud zahraniční novináře do země nepouštěla a informace ze Sýrie zprostředkovává nejčastěji exilová opozice díky svým zdrojům v zemi.

Nepokoje si podle údajů OSN od března vyžádaly životy 5000 lidí a násilí nezastavila ani pozorovatelská mise Ligy arabských států. I její členové se už dostali do konfliktu a v pondělí jich bylo 11 zraněno.

Autoři: ,