Zákon, který vstoupil v platnost v neděli, zajišťuje, aby sexuální pracovnice měly řádnou pracovní smlouvy i právní ochranu. Jeho cílem je ukončit šedou zónu, která vznikla v roce 2022, kdy Belgie sice dekriminalizována sexuální práce, ale sexuálním pracovnicím a pracovníkům odepřela jakákoli pracovní práva, jako je podpora v nezaměstnanosti nebo zdravotní pojištění, píše The Guardian.
Podle nového zákona mají sexuální pracovnice nyní právo odmítnout sexuálního partnera nebo vykonat určitý úkon a mohou kdykoli s úkonem přestat. Za toto odmítnutí jim nesmí hrozit propuštění.
Zaměstnavatelé musí být bezúhonní a mít sídlo v Belgii. Musí také zajistit, aby jejich prostory byly vybaveny nouzovými tlačítky, čistým prádlem, sprchami a kondomy. Ochrana se však nevztahuje na práci doma ani na činnosti, jako je striptýz nebo pornografie.
Kritika ze strany feministek
Belgický svaz sexuálních pracovnic označil zákon za obrovský krok vpřed, který ukončí právní diskriminaci sexuálních pracovnic. „Již nyní jsme svědky toho, jak se některé obce schovávají za slova bezpečnost a hygiena, aby vyhlásily velmi přísná místní nařízení, která na jejich území téměř znemožňují provozování sexuálních služeb,“ uvedl zástupce svazu.
Některé feministické organizace ovšem zákon kritizovaly. Když byl návrh zákona loni zveřejněn, Rada frankofonních žen Belgie uvedla, že bude mít katastrofální dopad na mladé dívky a oběti obchodování s lidmi.
„Předpokládat, že prostituce existuje a že musíme chránit pracovnice, znamená akceptovat toto sexistické násilí a nebojovat proti němu,“ uvedla podle The Guardianu šéfka organizace listu Le Soir.
Hledáte práci s benefity? Vyberte si z aktuální nabídky práce na pracovním portálu jobDNES.cz |