Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Benzin i nafta zlevňují

Ekonomika

  7:49
PRAHA - U českých čerpacích stanic zlevnil od počátku června benzin zhruba o 1,5 koruny, nafta dokonce o více než dvě koruny. Cena pohonných hmot by podle analytiků mohla klesnout ještě o několik desítek haléřů, pak by se však měla zase začít šplhat nahoru.
Čerpací stanice (ilustrační foto)

Čerpací stanice (ilustrační foto) foto: Pavel WellnerLidové noviny

„Pokles cen benzinu a nafty bude pokračovat i nadále, ale nebude to nic dramatického,“ řekl Vladimír Pikora, analytik firmy Next Finance. V první polovině letošního roku přitom cena pohonných hmot vytrvale stoupala. Podle údajů společnosti CCS dosáhla cena nafty svého vrcholu 4. června, kdy se v průměru prodávala za 35,11 koruny za litr. Cena benzinu kulminovala na hodnotě 32,70 koruny za litr o týden později. Od té doby začaly obě položky zlevňovat.

 Benzin zatím zlevnil skoro o 1,5 koruny a v průměru se prodává za 31,25 koruny. Nafta je levnější dokonce o více než 2 koruny a u čerpacích stanic je v průměru k mání za 33,07 koruny za litr.  Podle Pikory by pokles cen pohonných hmot u domácích čerpacích stanic mohl pokračovat ještě několik týdnů. „Jak benzin, tak nafta by mohly zlevnit o dalších 30 až 40 haléřů na litr,“ řekl. Pak nastane zvrat a pohonné hmoty začnou opět zdražovat.
Český ropný šok

V polovině dubna vystřelily ceny pohonných hmot vzhůru. Na konci května už stál litr nafty přes 35 korun a 4. června dosáhla cena maxima 35,11 koruny za litr. Od začátku roku to byl nárůst o více než 3,5 koruny. Benzin Natural 95 svého maxima dosáhl 8. června, kdy se jeden litr v průměru prodával za 32,7 koruny. To je o dvě koruny více než na začátku ledna. Poslední měsíc se trend obrátil a ceny klesají. Podle odborníků to ale nebude mít dlouhého trvání.


Rychlejšímu zlevňování pohonných hmot ale v současnosti brání česká měna. Ta přitom donedávna svým posilováním naopak tlumila vysoké ceny ropy na světových trzích a pomáhala šetřit peněženky českých motoristů.
 „To co nám v první polovině roku pomáhalo proti vyšší inflaci, nám teď naopak škodí,“ řekl Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank. Tento názor potvrzuje i Pikora. Podle něj totiž kurz koruny funguje jako stabilizátor, který nedovoluje ani přílišné zdražení, ani zlevnění pohonných hmot.

 V první polovině letošního roku česká koruna lámala jeden rekord za druhým a stala se dokonce nejrychleji posilující měnou na světě. To se však v posledních týdnech změnilo a z nejrychleji posilující měny se stala druhá nejrychleji oslabující měna světa.

 Vdruhé polovině července se koruna dostala na své dosavadní maximum a euro se dalo koupit za méně než 23 korun. Poté však proti dalšímu posílení intervenovala Česká národní banka - nejprve slovně, poté i snížením úrokových sazeb.

 Koruna proto začala výrazně oslabovat a rychleji než česká měna nyní ztrácí svoji hodnotu již jen zimbabwský dolar, postižený hyperinflací.
 V době, kdy klesá na světových trzích cena ropy, a byla by tak šance i na výraznější snížení cen pohonných hmot, oslabující koruna tento trend brzdí.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat