Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Spotřební daň čerpadláři zohlednili. Cena paliv klesla v průměru o korunu

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek foto: Reuters

Sníženou spotřební daň na paliva během středečního dne zohlednila většina čerpacích stanic. Pohonné hmoty zlevnily v průměru o jednu korunu. Průměrná cena benzinu klesla o 45 haléřů na 45,76 Kč/l, nafta zlevnila o 76 haléřů na 45,43 Kč/l.
  9:45aktualizováno  10:27

Pohonné hmoty v Česku za poslední týden zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla o 45 haléřů na 45,76 koruny. O 76 haléřů zlevnila od minulé středy nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 45,43 koruny. V poklesu se pravděpodobně promítlo snížení spotřební daně na paliva od začátku tohoto měsíce, protože drtivá většina poklesu připadá na 1. června. Vyplývá to z dat společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.

Ve středu, kdy snížení daně platilo první den, klesla průměrná cena benzinu o 87 haléřů. Diesel zlevnil v mezidenním srovnání téměř o korunu.

Nejlevnější paliva natankují řidiči v Karlovarském kraji, kde je litr benzinu v průměru za 45,42 koruny. Naftu tam prodávají průměrně za 44,80 Kč.

Naopak nejdražší benzin natankují řidiči ve Středočeském kraji, kde litr benzinu stojí průměrně 46,03 Kč. Nejdražší nafta se tankuje v Jihomoravském kraji, litr tam prodávají průměrně za 45,78 koruny.

Ceny pohonných hmot letos prudce vzrostly na přelomu února a března poté, co Rusko zahájilo 24. února vojenský útok na Ukrajinu. Ještě 23. února stál litr benzinu asi 37,40 koruny a litr nafty zhruba 36,40 Kč. Jen během dvou týdnů po začátku ruské invaze ale cena benzinu vyskočila na skoro 47,30 koruny a cena nafty na téměř 49,60 Kč.

Kvůli vysokým cenám paliv se vláda rozhodla snížit od začátku června do konce září spotřební daň z nafty a benzinu o 1,50 koruny na litr. Ministerstvo financí už dříve uvedlo, že ceny u čerpacích stanic by tak mohly klesnout až o 1,80 koruny na litr. Ceny klesly u většiny čerpacích stanic.

Podle expertů levnější tankování každopádně bude jen dočasné, mezinárodní situace je napjatá a ceny ropy v příštích týdnech nejspíš porostou, a s ní i ceny pohonných hmot.

Podle Borise Tomčiaka z Finlordu výši ceny pohonných hmot ovlivňuje nejen každoroční motoristická sezona, ale také chaos, který na trhu s pohonnými hmotami a ropou panuje. „Ještě v dubnu bylo nedostatek nafty, a tak byly její ceny našponované. Nyní se situace otočila a rafinerie produkují více nafty, a tak se cenami dorovnává na úroveň benzinu,“ říká expert.

Cena ropy Brent mírně poklesla na 114 dolarů za barel. Na evropském velkoobchodním trhu s pohonnými hmotami ještě mírně stoupla cena benzínu, u nafty cena stagnuje či mírně klesá. „Do konce tohoto týdne bude efekt snížené daně pokračovat a lze očekávat pokles průměrných cen o dalších 60 až 70 haléřů. Následně se zlevňování zastaví,“ říká Boris Tomčiak.

Ceny benzinu v posledních týdnech rapidně rostou a čerpací stanice mají nyní ještě zásoby zatížené původní daní. Jakmile jim tyto zásoby dojdou, budou nakupovat pohonné hmoty za vyšší ceny a sníženou spotřební daň dorovnají. Rafinerie totiž za posledních pět dní zdražily své produkty přibližně o dvě koruny na litr.

Podle údajů společnosti CCS je benzin v současnosti o 13,62 koruny na litru dražší než před rokem. Za naftu na začátku loňského června motoristé platili zhruba o 15,50 Kč na litru méně než nyní.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!