Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Ceny benzinu už někde spadly i pod 40 korun za litr, poprvé od března

Tankování foto: Profimedia.cz

Ceny benzinu pokračují v poklesu. Průměrné ceny podle CCS jen ze středy na čtvrtek padly o zhruba 30 haléřů na 44,14 a zlevňování není ještě u konce. U čerpací sítě Tank Ono se litr naturalu prodával už za 39,90. Pod čtyřiceti korunami se v Česku tankovalo naposledy na začátku března.
  10:35

Cenový vývoj potvrzuje propočty ekonomů, podle nichž je v maržích distributorů i prodejců prostor pro další zlevňování.

„Kdybychom vzali standardní marže, tak ta průměrná cena by měla se pohybovat někde o 3,70 Kč níž než teď, takže 41,40 až 41,50 v případě benzinu,“ řekl v pořadu Rozstřel iDNES.tv analytik společnosti Amundi Petr Zajíc.

Tank Ono je dlouhodobě známá prodejem s minimálními maržemi. Celý trh se pod čtyřicetikorunovou hranici v nejbližší době nejspíš nevydá. „To by ta cena musela v případě ropy klesnout někam k 85, 86 dolarům za barel a musela by se stabilizovat situace u marží benzinu. U nafty je ta situace ještě složitější,“ uvedl Zajíc.

Přesto je situace pro řidiče nadějná. „Prudce klesají velkoobchodní marže na evropském trhu, a to především u benzinu. Vývoj v nejbližším týdnu bude díky tomu pro řidiče příznivý. Očekáváme v něm zlevnění nafty o dalších 1,5 koruny na litr. Benzin zlevní více,“ řekl MF DNES analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Kontroly ukázaly vyšší marže

Průběžné výsledky kontrol marží prodejců pohonných hmot za červenec ukázaly podle ministerstva financí nepřiměřeně zvýšené marže u většiny velkých čerpacích stanic. Přesáhly průměrnou úroveň loňského roku, a výrazně se tak odpoutaly od květnových a červnových výsledků, kdy se marže držely na velmi nízké úrovni.

„Proto jsme iniciovali schůzku s asociacemi petrolejářů a velkými hráči na trhu čerpacích stanic, na které jsme apelovali, aby své marže snížili zpět na akceptovatelnou úroveň,“ řekl ČTK mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss.

Kontroly chce provádět ministerstvo do konce září, dokdy platí snížená spotřební daň z pohonných hmot. V případě potřeby je připraveno tyto kontroly prodloužit.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat