Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Berlínské letiště ochromila celodenní stávka odborářů, zrušeno je na 300 letů

ilustrační snímek foto: AP

Provoz na berlínském letišti Willyho Brandta na pomezí Berlína a Braniborska je zastaven kvůli středeční celodenní stávce odborů za vyšší mzdy. Zrušeno bylo na 300 letů, což postihlo na 35 000 cestujících. Letiště, které nemá přímé spojení s Prahou, oznámilo, že kvůli stávce za vyšší mzdy nebude možné zajistit žádné odlety a přílety.
  8:21aktualizováno  11:44

Pro středu letiště plánovalo odbavit na 300 letů, kvůli stávce se ale žádný neuskuteční. Cestující, kteří chtěli přes toto letiště cestovat, dostali výzvu, aby se kvůli změně letenky či zajištění náhradního spoje obrátili na své aerolinky.

„Kvůli ohlášené varovné stávce dnes nejsou možné žádné komerční lety,“ varuje portál Letiště Berlin Braniborsko Willyho Brandta (BER), jak se vzdušný přístav oficiálně jmenuje.

Tabule s odlety a přílety u všech spojů nabízejí informaci, že spoj byl zrušen. Některé lety byly přesunuty na čtvrtek a několik dalších letadel ve středu odbaví letiště v Drážďanech a Lipsku.

Podle odborů Verdi stávající kolektivní jednání o vyšších mzdách a lepších podmínkách pro pozemní personál, zaměstnance letištních společností a pracovníky vzdušné kontroly nepokročilo, a proto je třeba přistoupit k výstražné stávce. Odbory uvedly, že nynější vyjednávání se týká 6 000 zaměstnanců. Odbory rovněž na letišti pořádají demonstraci, kde očekávají asi 1 500 lidí.

Zaměstnavatelé sice nabídli zvýšení mezd, ale v postupných krocích, chtějí také platnost kolektivních smluv na 36 měsíců. Odbory nabídku považují za nedostatečnou, žádají pro zaměstnance více peněz, zejména rychlé navýšení mezd o 500 eur (11 900 Kč) měsíčně, a roční platnost smluv.

Autoři: ,

Vyhrajte na SEBAstiana kosmetický balíček od SEBAmedu pro vaše miminko
Vyhrajte na SEBAstiana kosmetický balíček od SEBAmedu pro vaše miminko

20. ledna, den, kdy má svátek Sebastián. Krásné a nepříliš časté chlapecké jméno, nad kterým možná maminky dlouze přemýšlely. Nebo padlo na první...

Mohlo by vás zajímat