Úterý 18. května 2021svátek má Nataša 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Berlín podpoří drobné podnikatele 40 miliardami eur, rozpočet bude zřejmě mít deficit

Německá policie kontroluje opatření kvůli koronaviru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá policie kontroluje opatření kvůli koronaviru. | foto: Reuters

BERLÍN Německá vláda podle magazínu Spiegel počítá s tím, že drobným podnikatelům, na které dopadne epidemie způsobená novým koronavirem, pomůže souborem opatření za 40 miliard eur (1,1 bilionu Kč). Agentura DPA tvrdí, že celkový objem těchto opatření může dosáhnout až 50 miliard eur. Podle Spiegelu to každopádně bude znamenat, že rozpočet už nebude bez deficitu, jak tomu bylo vždy od roku 2014.

Deset miliard eur bude podle magazínu k dispozici osobám samostatně výdělečně činným a drobným podnikatelům jako přímá podpora. Dalších 30 miliard eur pak bude určeno na půjčky.

Jestli dané osoby a firmy na pomoc měly nárok, budou úřady podle Spiegelu prověřovat až zpětně. Pokud se ukáže, že někdo dostal přímou pomoc, i když neměl, změní se mu na půjčku, kterou bude muset splatit.

Podrobnosti ještě nejsou známé, ale podle agentury DPA by například firmy s maximálně pěti zaměstnanci mohly až po tři měsíce dostávat podporu od 9000 do 10 000 eur. U firem s maximálně deseti zaměstnanci má být podpora až 15 000 eur.

V Německu pracuje až pět milionů samostatně výdělečně činných osob. Řada z nich v posledních týdnech kvůli stále se šířící nákaze přišla o mnoho, nebo dokonce úplně všechny zakázky.

Německá ekonomika vykáže propad

Německá ekonomika v letošním roce kvůli pandemii způsobené novým koronavirem vykáže propad o čtyři až pět procent. Ve svém aktualizovaném výhledu to dnes uvedl finanční ústav Deutsche Bank. U průmyslové výroby pak čeká největší německá banka nyní propad až o deset procent. Poklesu hrubého domácího produktu (HDP) se letos podle analytiků banky nevyhnou ani Spojené státy a Japonsko.

Německo má největší ekonomiku v Evropě, na které je závislá i řada českých firem.

„Omezující opatření a (přechodné) uzavření továren dosáhly za pár dnů úrovně, která ukazuje na výrazně silnější propad v prvním pololetí, než se původně zdálo,“ poznamenal hlavní ekonom Deutsche Bank Stefan Schneider. Připomněl, že doposud počítal na letošní rok s poklesem HDP o jedno až dvě procenta.

Nový výhled je bez ohledu na oživení ve druhém pololetí, protože na rozdíl od globální finanční krize v roce 2009 bude tentokrát silně zasažen i sektor služeb.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!