Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Besser: Gotické sklepy nejsou památkou

Ekonomika

  15:35
PRAHA - Ministr Jiří Besser (za TOP 09) zrušil prohlášení gotických sklepů poblíž Národní třídy v Praze kulturní památkou. Věc vrátil ministerským úředníkům k novému posouzení. Pokud by se sklepy staly památkou, musel by Sebastian Pawlowski, který na místě staví multifunkční Copa centrum, omezit počet parkovacích míst v podzemních garážích.

Národní se změní. Copa centrum bude složeno se šesti propojených budov. foto: Vizualizace: ateliér Cigler Marani Architects

Ministerstvo prohlásilo sklepy památkou již na přelomu roku, investor ale proti rozhodnutí podal rozklad. "Uvedené rozhodnutí ministerstva kultury bylo rozhodnutím pana ministra (v rámci řízení o rozkladu) zrušeno a vráceno k dalšímu šetření," uvedla Eva Tichá z ministerstva kultury.

GOTICKÉ SKLEPY

Velmi zachovalé sklepy archeologové odkryli v létě 2009 pod pozůstatky domů, které byly zbořeny při výstavbě metra v 70. letech minulého století.

Kvůli překvapivě dobrému stavu archeologové požádali o jejich prohlášení za památku. Sklepy patřily k řadovým domům postaveným na parcele Nového Města pražského, založeného Karlem IV.

Zabírají plochu přibližně 550 metrů čtverečných.

Důvod, proč Besser takto rozhodl, ministerstvo neuvedlo. Podle informací ČTK ministr o tom rozhodl asi před dvěma týdny.

V místech, kde byly sklepy objeveny, má vyrůst multifunkční stavba Copa centrum.

V budově za zhruba čtyři miliardy korun budou byty, kanceláře, pasáže s obchody či parkoviště pro 250 aut.

Stavba a s ní i plánovaná rekonstrukce stanice se ale zpožďuje.

Pokud by se gotické sklepy ve Spálené ulici staly kulturní památkou, musel by je investor ochránit a zabránit jejich zničení.

Znamenalo by to pro něj omezení počtu parkovacích míst v podzemních podlažích.

Copa centrum magnáta Pawlowského

V minulých měsících Besser vyvolal některými svými kroky ostrou kritiku, podle níž jeho rozhodnutí nahrávají developerům. Kritikům se například nelíbí schválení demolice domu na Václavském náměstí nebo postoj ministra v kauzách o zachování nákladového nádraží Žižkov.

DEMOLICE DOMU VYVOLALA PROTESTY

Pozemky ve Spálené ulici zakoupil mediální magnát a investor Sebastian Pawlowski. Jeho firma Copa zaplatila za téměř šest tisíc metrů čtverečních 425 milionů korun.

To je přes sedmdesát tisíc korun za metr čtvereční. V okolí Národní třídy přitom šlo o cenu přinejmenším raritní.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat