Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Besser: Gotické sklepy nejsou památkou

Ekonomika

  15:35
PRAHA - Ministr Jiří Besser (za TOP 09) zrušil prohlášení gotických sklepů poblíž Národní třídy v Praze kulturní památkou. Věc vrátil ministerským úředníkům k novému posouzení. Pokud by se sklepy staly památkou, musel by Sebastian Pawlowski, který na místě staví multifunkční Copa centrum, omezit počet parkovacích míst v podzemních garážích.

Národní se změní. Copa centrum bude složeno se šesti propojených budov. foto: Vizualizace: ateliér Cigler Marani Architects

Ministerstvo prohlásilo sklepy památkou již na přelomu roku, investor ale proti rozhodnutí podal rozklad. "Uvedené rozhodnutí ministerstva kultury bylo rozhodnutím pana ministra (v rámci řízení o rozkladu) zrušeno a vráceno k dalšímu šetření," uvedla Eva Tichá z ministerstva kultury.

GOTICKÉ SKLEPY

Velmi zachovalé sklepy archeologové odkryli v létě 2009 pod pozůstatky domů, které byly zbořeny při výstavbě metra v 70. letech minulého století.

Kvůli překvapivě dobrému stavu archeologové požádali o jejich prohlášení za památku. Sklepy patřily k řadovým domům postaveným na parcele Nového Města pražského, založeného Karlem IV.

Zabírají plochu přibližně 550 metrů čtverečných.

Důvod, proč Besser takto rozhodl, ministerstvo neuvedlo. Podle informací ČTK ministr o tom rozhodl asi před dvěma týdny.

V místech, kde byly sklepy objeveny, má vyrůst multifunkční stavba Copa centrum.

V budově za zhruba čtyři miliardy korun budou byty, kanceláře, pasáže s obchody či parkoviště pro 250 aut.

Stavba a s ní i plánovaná rekonstrukce stanice se ale zpožďuje.

Pokud by se gotické sklepy ve Spálené ulici staly kulturní památkou, musel by je investor ochránit a zabránit jejich zničení.

Znamenalo by to pro něj omezení počtu parkovacích míst v podzemních podlažích.

Copa centrum magnáta Pawlowského

V minulých měsících Besser vyvolal některými svými kroky ostrou kritiku, podle níž jeho rozhodnutí nahrávají developerům. Kritikům se například nelíbí schválení demolice domu na Václavském náměstí nebo postoj ministra v kauzách o zachování nákladového nádraží Žižkov.

DEMOLICE DOMU VYVOLALA PROTESTY

Pozemky ve Spálené ulici zakoupil mediální magnát a investor Sebastian Pawlowski. Jeho firma Copa zaplatila za téměř šest tisíc metrů čtverečních 425 milionů korun.

To je přes sedmdesát tisíc korun za metr čtvereční. V okolí Národní třídy přitom šlo o cenu přinejmenším raritní.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Mohlo by vás zajímat