Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bez obav z nemocí a gangů. Projeli jsme se na kole virtuálním Riem

Ekonomika

  13:05
PRAHA - Česká společnost Xlab vytvořila pro partnery olympiády unikátní cyklosimulátor využívající virtuální reality. Nasazením brýlí a sluchátek se člověk přenese do brazilského Ria a může se projet městem bez obav z nemocí či ozbrojených gangsterů.

Společnost Xlab vyvinula pro partnery olympiády cyklosimulátor využívající virtuální reality. foto: ArchivLidové noviny

Od sochy Krista Spasitele kolem slavného fotbalového stadionu Maracana až do cílové rovinky na věhlasné pláži Copacabana. Cyklistům závodícím na olympiádě v Riu se naskytnou úžasné scenerie, na které však v lítém boji o medaile nebudou mít čas. Vyjížďku po slavném brazilském městě si ale mohou užít i ti, kdo jinak šlapání do pedálů moc nedají. Díky české společnosti Xlab.

V Praze sídlící firma totiž vyvinula cyklosimulátor pro virtuální realitu, díky kterému si lidé mohou ulice Ria nejen prohlédnout, ale dokonce si v nich i zazávodit.

„Jedná se o první cyklosimulátor virtuální reality s využitím smartphonů jako primárního zdroje výpočetního výkonu,“ vysvětluje ředitel Xlab Jindřich Trapl.

S větrem ve vlasech

Unikátní je trenažér i proto, že jízdy se mohou účastnit hned dva jezdci najednou, takže lze poměřovat síly v reálném čase. Aplikace pro karetní společnost Visa, jež je jedním ze sponzorů olympijských her, vznikla výraznou modifikací původního zařízení, které drželo zadní kolo bicyklu, aby na něm bylo možné šlapat na místě. Lidé z Xlabu k němu nainstalovali vlastní modul, který převádí pohyb na digitální signál a jehož díly byly z velké míry vyrobeny na míru na vlastní 3D tiskárně.

Trenažér odesílá informace o rychlosti šlapání a pohybu hlavou z brýlí Gear VR od Samsungu, který je rovněž sponzorem her, do počítače. Ten informace vyhodnocuje a přes wi-fi zasílá okamžitě data zpět do brýlí, kde se jezdci na displeji vloženého chytrého telefonu vykresluje virtuální průjezd ulicemi Ria de Janeiro.

Simulátor umožňuje závod dvou jezdců naráz.
Některé díly simulátoru si vývojáři vytiskli na vlastní 3D tiskárně.

Pocit z jízdy, který se po rozsvícení zelené na startovním semaforu dostaví, je opravdu uvěřitelný. Skvěle ho totiž dokreslují větráky, jež stejně jako obraz reagují na intenzitu šlapání a jezdci dávají pocit skutečného pohybu prostorem, přestože pevně ukotvená jízdní kola se ani nehnou.

Opomenut nebyl ani zvuk. Ze sluchátek je slyšet fandění diváků mávajících u trati, při průjezdu kolem skupinky obyvatel virtuálního města na rohu jedné z malých uliček se zase lze zaposlouchat do rytmů samby, již tam hrají. Jezdec tak snadno zapomene, že se účastní závodu, a má sklon si jen tak šlapat a rozhlížet se z kola do všech stran.

Virtuální trénink

Díky tomu, že byl vytvořen pro partnery olympijských her, bude cyklosimulátor k vyzkoušení pro návštěvníky olympijského parku na Lipně, který se v pátek 5. srpna otevírá veřejnosti.

Ačkoliv cyklisté v rámci tréninku zřejmě vždycky raději vyjedou ven, některá sportovní odvětví dnes už virtuální realitu při přípravě používají. Pilot formule 1 Max Verstappen je jedním z těch, kteří tvrdí, že „hry“ mohou zlepšit jezdcovy schopnosti.

„Myslím, že mi to pomáhá. Projížděl jsem si takto okruhy Spa a Monza a všechno, co jste viděli na trati, jsem předtím dělal na simulátoru. Včetně předjížděcích manévrů,“ uvedl po loňské Velké ceně Itálie Verstappen.

Tým amerického fotbalu Minnesota Vikings zase využívá virtuální reality při tréninku quarterbacků, kteří si procvičují rozehrávky a orientaci v herních situacích v časové tísni, avšak bez toho, aby jim obránce zlámal kosti.

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle
Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle

Zvažujete pořízení nových obrouček? Hledáte stylové sluneční brýle nebo perfektně padnoucí čočky? Zapojte se do soutěže, vyhrajte poukázku a...

Mohlo by vás zajímat