Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Bez ropy se žít dá. Hůř bude, až nám dojde voda

Ekonomika

  20:23
Nedostatek paliv a kovů ekonomický rozvoj během příštích dvaceti let neohrozí. Skutečným problémem bude nedostatek vody v subtropickém pásmu.
Voda (ilustrační foto)

Voda (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Uhlí v budoucnu výrazně zdraží. Postará se o to vysoká poptávka Číny, jejíž energetika je na něm doslova závislá. Svět může s cenovým skokem počítat už po roce 2015. Čína totiž globální spotřeba uhlí se do dvaceti let zdvojnásobí. Vyplývá to ze studie banky Standard Chartered.

V případě mědi se má podle téže studie cenový skok dostavit do tří let. "Do vyhledávání nových ložisek se v předchozím desetiletí příliš neinvestovalo. Možnosti producentů mědi navýšit stávající objemy těžby jsou proto omezené," upozorňují analytici banky a dodávají, že na růstu ceny vydělají dva dominantní producenti mědi - Chile a Peru.

U ropy se má růst cen dostavit o něco později než v předchozích dvou případech. Vzhledem k přesunu k dražší těžbě pod hladinou moří a oceánů bude cenový nárůst nevyhnutelný. Barel ropy se má za dvacet let prodávat za 247 dolarů, což je oproti dnešním cenám zhruba trojnásobek.

Čtěte také



I když ropné společnosti objevily nová bohatá ložiska (například u pobřeží Brazílie), v dopravě začnou benzin a naftu vytěsňovat alternativní paliva. Příkladem mohou být auta poháněná elektřinou, zemním plynem či vodíkem. Trend nahrazování ropy jinými palivy zesílí ve dvacátých letech. Spotřeba ropy do roku 2030 na jednoho obyvatele planety se tak oproti současné úrovni téměř nezvýší.

Analytici se shodují, že největším problémem příštích dvaceti let bude nedostatek vody. Nejde zdaleka jen o pitnou vodu pro obyvatele, je nutné myslet také na vysokou spotřebu vody v průmyslu a zemědělství. Řešením může být odsolování mořské vody, to je však energeticky, a tudíž i finančně velmi náročné. Varující je i studie, se kterou koncem loňského roku přišla poradenská společnost McKinsey.
Voda, kohoutek (ilustrační foto)

Indii prý v roce 2030 bude scházet polovina z odhadovaného množství spotřebované vody a Číně jedna čtvrtina. Potíže bude mít také Jihoafrická republika a nejbohatší brazilský spolkový stát Sao Paulo, kterým hrozí deficit ve výši okolo 15 procent budoucí spotřeby pitné a užitkové vody.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...