Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bez screeningu se do Amazonu nikdo nedostane. Internetový gigant investuje do termokamer

Amazon - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Amazon - ilustrační foto | foto: MAFRA - František Vlček

Praha Internetový gigant Amazon se v boji proti šíření koronaviru mezi zaměstnanci vyzbrojil termálními kamerami. Jejich instalací se údajně usnadní a urychlí každodenní proces měření teploty v jejich řadách. „Screeningem“ už prochází i zaměstnanci centra Amazonu v české Dobrovízi.

Amazon nově využívá termální kamery ve svých skladech po celém světě. V české Dobrovízi se nákaza nemocí covid-19 podle tuzemské mluvčí Amazonu Miroslavy Jozové zatím neprokázala. „U vchodu jsou rámy, do nichž se člověk postaví a kamera mu změří teplotu. Bez toho se dovnitř nedostane,“ popisuje pro Lidovky.cz Jozová.

Vstup do Amazonu v Dobrovízi.
Amazon screenuje teplotu zaměstnanců termokamerou.

Vstup do Amazonu v Dobrovízi.

Internetový gigant investoval i do dalších opatření, aby zajistil plynulý chod firmy. Měřením termální kamerou tak musí procházet nejen zaměstnanci, ale také dodavatelé. Zkrátka všichni, kdo chtějí vstoupit do budov Amazonu. Například v USA se ale nákaza rozšířila nejméně v padesáti skladech firmy. Ve Francii je pak šest skladů na několik dní uzavřeno kvůli hygienickým požadavkům.

„Provádíme denní kontroly teploty všech našich zaměstnanců jako preventivní opatření, abychom podpořili zdraví a bezpečnost pracovníků, kteří pokračují v klíčové činnosti naší firmy,“ sdělil mluvčí britského Amazonu pro BBC.

WHO výsledkům termokamer nevěří

Pomoc termografické technologie má celý proces urychlit. Aby termokamera změřila teplotu konkrétního bodu a pomohla tak detekovat typický symptom koronaviru, porovnává jej s teplotami v okolí. Podle ředitele britského výrobce Therma-scan Dava Blana se tato technologie hojně využívá na letištích. A to od roku 2003, kdy svět čelil jinému koronaviru - Sars. „Sledujeme velký nárůst poptávky po termální technologii, skoro ji nestíháme vyhovět,“ potvrdil Blane.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) ale nemusí být výsledky termokamer důvěryhodné. Prý se může stát, že pozitivní výsledek bude falešný. Měření navíc není efektivní pro nemocné bez symptomů.

Ač Amazon nastavuje mnoho dalších pravidel, jak šíření nákazy zabránit, podle zaměstnanců je téměř nemožné ve skladech dodržovat sociální odstup. Společnost se pro to ale snaží dělat maximum. „Upravili jsme provoz v hale a odpočinkových zónách, rozšířili jsme kuřácké zóny, zrušili pravidelná setkání zaměstnanců a důležitá sdělení sdílíme pomocí tabulí či rozhlasu, do výtahu smí jen jedna osoba, výstupní kontroly už také neprovádíme, abychom zabránili tvoření fronty,“ vyjmenovává pro Lidovky.cz některá pravidla Jozová.

Protože se o služby e-shopů s příchodem koronaviru výrazně zvedl zájem, Amazon i za dob krize nabírá nové zaměstnance. „Jen jsme pro kandidáty změnili osobní pohovory na videopohovory,“ dodává Jozová.

Alžběta Tesárková

Autor

Alžběta Tesárkováalzbeta.tesarkova@lidovky.czČlánky

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...