Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bezjaderné Německo? E.ON vyhodí 10 tisíc lidí

Ekonomika

  12:15
BERLÍN - Největší německá energetika E.ON chystá podle deníku Süddeutsche Zeitung v reakci na rychlý ústup Německa od jádra masivní propouštění. V ohrožení je údajně až 10.000 pracovních míst, což by představovalo odchod více než deseti procent zaměstnanců společnosti, která působí i v Česku.
Jaderná elektrárna v Německu (ilustrační foto)

Jaderná elektrárna v Německu (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Düsseldorfský koncern, který už dříve připustil rušení míst v rámci chystané rozsáhlé restrukturalizace německých aktivit, nechtěl informace mnichovského listu komentovat.

Odchodem ze země
hrozí i gigant Bayer

Německý výrobce léků Bayer hrozí, že přesune svou chemickou produkci z domácího území do zemí s nižšími náklady energie, jako je Čína. Firma, která je tvůrcem aspirinu, čeká další zvýšení nákladů na elektrickou energii v důsledku politického rozhodnutí o vyřazení jaderných elektráren z provozu. Řekl to šéf Bayeru pro týdeník WirtschaftsWoche.

"Je důležité, abychom zůstali konkurenceschopní vůči ostatním zemím, jinak by globální společnost, jakou Bayer je, mohla uvažovat o přesunu své produkce do zemí s nižšími náklady na energii," řekl týdeníku generální ředitel společnosti Marijn Dekkers.

"Německo ztrácí na přitažlivosti jako místo pro energeticky náročný chemický průmysl," uvedl Dekkers. Podotkl, že Německo má už nyní kvůli rozsáhlé podpoře obnovitelných zdrojů nejdražší elektřinu v Evropě.

Vzhůru do Číny?
Podle Dekkerse roste v tomto ohledu vůči Německu zejména konkurenceschopnost Číny, která by se mohla stát místem nových investic.

"Žádné známky splaskávání bubliny v Číně nepozoruji. Předpokládám zde další růst," řekl šéf Bayeru v rozhovoru, který vyjde v pondělním čísle týdeníku.

"V rámci značně změněných rámcových podmínek nyní E.ON prověřuje možné úpravy strategie a uspořádání společnosti. Rozhodnutí ale ještě nepadla," uvedl mluvčí firmy.

V souvislosti s ní se zatím hovořilo o propuštění několika stovek zaměstnanců. V současnosti jich E.ON má celkem asi 85.000, jen v Německu přes 30.000, a s ročním obratem přibližně 93 miliard eur (2,25 bilionu Kč) se řadí na první místo mezi německými energetickými koncerny.

Podle Süddeutsche Zeitung však musí v důsledku schváleného předčasného uzavření jaderných elektráren v Německu do roku 2022 počítat se ztrátami v řádech miliard eur a kvůli vlastnímu zadlužení 45 miliard eur (1,1 bilionu Kč) mu současně schází prostředky na investice do alternativních zdrojů. E.ON je proto nucen radikálně šetřit.

Chystané propouštění by se podle informací deníku mohlo dotknout všech oblastí působení společnosti. Nejmenovaný zdroj listu z vlivné odborové organizace zaměstnanců koncernu očekává, že zhruba třetina míst by se rušila v Německu. "To, že k rušení míst dojde, je jisté. Teď už je jen otázka, jak velké to číslo bude," prohlásil.

Nejhorší scénář, se kterým odbory počítají, mluví podle něj o pětimístné cifře. Jako pravděpodobné pak považují snižování personálního stavu v řádech tisíců lidí. "A to i v případě, že to nebudou okamžitá propuštění a mnoho by se vyřešilo přesuny," dodal zdroj deníku.

Dozorčí rada firmy by podle Süddeutsche Zeitung mohla být o chystaných opatřeních informována tento týden. Její členové prý zatím o ničem nevědí.

"Dosud jsou to jen spekulace," citoval Financial Times Deutschland člena rady Svena Bergelina, který kritizoval informační politiku vedení společnosti vůči dozorčímu orgánu.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat