Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bioskandál v Rakousku: mouka měla nadlimitní množství pesticidů

Ekonomika

  9:00
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Trh s biopotravinami, kterému v Česku i v celé Evropě roste ročně obrat o desítky procent, zasáhl další skandál. V Rakousku – zemi s jedním z nejrozvinutějších biotrhů v EU – se totiž na pultech obchodů objevila biomouka s výrazně nadlimitním množstvím pesticidů, a to i nad povolené normy pro konvenční potraviny.
Mouka - ilustrační foto.

Mouka - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Případ už řeší rakouské státní zastupitelství, odborníci ale hledají především odpověď na otázku, jak je možné, že pesticidy v biomouce neodhalily nejrůznější kontroly ještě před samotným prodejem.

Mouku pod známou bioznačkou "Ja, Natürlich" prodávala firma REWE, která je i v Česku vlastníkem řetězců Billa a Penny Market. Případná vina ale s největší pravděpodobností neleží na prodejci, ale na některých dalších článcích výrobního a obchodního řetězce.

Podobné případy "kontaminace" biopotravin se objevují čas od času i v Česku. "O rakouském případu biomouky s nadlimitním obsahem pesticidů víme a upozorníme na něj i další kontrolní organizace v ČR. Není totiž vyloučeno, že by se taková mouka mohla dostat také na český trh," řekl LN Milan Berka, šéf Kontroly ekologického zemědělství.

Rakouská kauza s biomoukou přitom od začátku připomíná detektivku a vypovídá o tom, jak tvrdé poměry dnes v biobyznysu panují.

Rakouský deník Der Standard, který o kauze včera informoval jako první, napsal, že podnět na státní zastupitelství kvůli kontaminované mouce podali tři občané.

LN však prostřednictvím nejmenovaného zdroje z oblasti rakouského biopotravinářství zjistily, že jedním ze stěžovatelů byl jistý Thomas Müller, který přišel do obchodu i s najatým notářem a zástupci akreditované potravinářské laboratoře a za účasti důležitých svědků mouku nakoupil a nechal udělat testy.

Laboratorní rozbor prokázal, že biomouka od REWE obsahuje vysoce nadlimitní množství pesticidů, a dokonce i jeden druh pesticidu v Rakousku zcela zakázaný. "Za celou akcí možná stojí konkurenční boj, stěžovatel byl zřejmě jen nastrčenou figurkou. Podstatné ale je, že pesticidy v mouce skutečně byly," řekl zdroj.

Více informací o skandálu s biomoukou si přečtěte v pátečním vydání deníku

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?
VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?

Rok se s rokem sešel a vy znovu můžete rodinné výlety využít k velké hře na eMiminu. Pravidla hry jsou tentokrát ještě jednodušší. O co hrajeme? O...

Mohlo by vás zajímat