130 let
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Bitcoin se nadále propadá. Jeho hodnota je nejníže od poloviny října, mohou za to restrikce v USA a Číně

Ekonomika
  •   13:22
Cena bitcoinu v pondělí večer klesla pod 56 tisíc dolarů (1,26 milionu korun), což je nejméně od poloviny října. Po mírném vzestupu se na tuto úroveň opět vrátila v úterý dopoledne. Nejznámější kryptoměna postupně zlevňuje od 10. listopadu, kdy její cena pokořila historický rekord a vyšplhala se na téměř 69 tisíc dolarů.

Současný sestupný trend u ceny bitcoinu odstartoval začátkem minulého týdne, kdy nejpoužívanější virtuální měna odepsala během 24 hodin více než osm procent své hodnoty. Většina analytiků to odůvodnila regulacemi a restrikcemi, kterým bitcoin čelí v USA a Číně.

K aktuální cenové hranici 56 tisíc dolarů cena klesla už minulý pátek, během víkendu pak bitcoin část ztrát umazal. Zlevňování však pokračuje a v úterý kolem 10:30 se kryptoměna obchodovala za necelých 55,7 tisíc dolarů, vyplývá z údajů na specializovaném webu CoinDesk.

Vývoj kolem bitcoinu kopíruje i druhá největší kryptoměna ethereum, která rovněž dosáhla svého dosavadního maxima 10. listopadu. Turbulentní vývoj ukazuje, že obchodování s kryptoměnami nadále provází značné cenové výkyvy, které by u jiných aktiv byly důvodem k poplachu. Za poslední dva týdny už bitcoin zlevnil zhruba o pětinu.

„Současný propad kryptoměnových trhů je i přes nedávný upgrade transakční sítě, který dostal název Taproot a představoval jeden z největších zásahů v poslední době, poměrně výrazný. Je způsoben zejména novými regulatorními opatřeními a několika vyjádřeními představitelů finanční správy v USA i zemích EU, kteří se vyslovili pro výrazné zdanění příjmů z kryptoměn,“ vysvětluje analytik portálu Trhy.cz Martin Kysela.

Cena bitcoinu se však podle něj do konce roku nedostane pod hranici 50 tisíc dolarů. „Nynější pokles bitcoinu je připisován řadě faktorů, od převisu nabídky až po odmítnutí jednoho ETF fondu navázaného na bitcoiny, ale všechno jsou to buď staré zprávy, nebo extrémně vzdálená rizika,“ uvedla analytička Noelle Achesonová z investiční firmy Genesis Trading. 

V souvislosti s potenciálním převisem nabídky zmínila dění kolem australského programátora Craiga Wrighta, který o sobě prohlašuje, že je tvůrcem bitcoinu. Identita autora nejznámější kryptoměny zatím známá není, pouze jeho pseudonym Satoshi Nakamoto. 

Wright není prvním člověkem, který o sobě tvrdí, že je Nakamoto a média ani kryptoměnová komunita mu nevěří. Pokud by však k odhalení tvůrce bitcoinu skutečně došlo, mohlo by to znamenat uvolnění milionu bitcoinů na trh z jeho zásob, napsala Achesonová na Twitteru.

MMF: Bitcoin nemá nahrazovat peníze

Bitcoin je stále významnější součástí finančního mainstreamu. Největší australská banka nedávno oznámila, že podobně jako řada dalších institucí po celém světě nabídne svým zákazníkům obchodování s kryptoměnami. V USA hodlá nově zvolený starosta New Yorku Eric Adams inkasovat první tři výplaty v bitcoinech, podobně jako starosta Miami Francis Suárez. Mzdu v bitcoinech budou pobírat také někteří američtí sportovci.

Středoamerický stát Salvador se na začátku září stal první zemí na světě, kde se nejznámější kryptoměna bitcoin stala oficiálním platidlem. V úterý však Salvador kvůli tomu zkritizoval Mezinárodní měnový fond (MMF). „Vzhledem k vysoké cenové kolísavosti bitcoinu přináší jeho použití jako zákonného platidla značná rizika v oblasti ochrany spotřebitelů, finanční integrity a finanční stability,“ uvedl MMF ve své nejnovější zprávě. „Kvůli těmto rizikům by se bitcoin neměl používat jako zákonné platidlo,“ dodal.

Autor: mtm