130 let
Cena kryptoměny bitcoin poprvé překonala hranici 30 000 dolarů (644 000 Kč). Za...

Cena kryptoměny bitcoin poprvé překonala hranici 30 000 dolarů (644 000 Kč). Za rok se zvýšila o více než 300 procent, ukazují data na webu CoinDesk. (2. ledna 2021) | foto: Reuters

Rekordní bitcoin: blíží se ke svému maximu 65 tisíc dolarů. A očekává se další růst

Ekonomika
  •   15:32
Nejznámější kryptoměna bitcoin dále posiluje, cena nejznámější kryptoměny světa vystoupala těsně pod 63 tisíc dolarů (asi 1 380 000 korun). Blíží se tak ke svému rekordnímu maximu, které činí téměř 65 tisíc dolarů (asi 1 420 000 korun). Jde tak o jednu z nejvyšších hodnot od roku 2009, tedy za celou historii bitcoinu.

„Vyšších cen dosahoval bitcoin za celou svoji historii od roku 2009 pouze v jediném týdnu letos v polovině dubna. Rekordní cena, které dosáhl letos 14. dubna, představuje necelých 65 tisíc dolarů,“ řekl v sobotu ekonom Lukáš Kovanda.

Kolem 13:20 středoevropského času se bitcoin podle údajů na specializovaném webu CoinDesk prodával zhruba za 61 635 dolarů. Za posledních 24 hodin si tak připisoval 3,9 procenta. Nejvýše za uplynulých 24 hodin bitcoin vystoupil na 62 858 dolarů. V pátek tato nejznámější kryptoměna poprvé za šest měsíců překonala hranici 60 tisíc dolarů.

Americká Komise pro cenné papíry (SEC) se podle agentury Bloomberg chystá příští týden povolit obchodování s prvním americkým fondem ETF vázaným na futures na bitcoiny.

„Spuštěním fondu společnosti ProShares by skončila osmiletá etapa dohadů a debat ohledně spuštění fondu, který umožňuje poměrně snadné investování do bitcoinu konvenčním způsobem. To by k investování od bitcoinu přivedlo další investory, kteří se dosud zdráhají do kryptoměny investovat, neboť si například nechtějí sami zakládat bitcoinové peněženky nebo překonávat jiné výzvy plynoucí stále z poměrně slabé uživatelské přívětivosti kryptoměn. Konvenční bitcoinový fond by navíc kryptoměnu v očích odborné i širší veřejnosti dále legitimizoval,“ vysvětlil Kovanda.

A očekává se další růst. „Spojené státy byly vždy velkou metou. Signalizují další regulační potvrzení a přijetí kryptoměn,“ konstatoval spoluzakladatel úvěrové kryptoměnové společnosti Lexo Antoni Trenchev. „Okolnosti jsou jasně na straně bitcoinu a je pouze otázka času, kdy dubnový rekord padne,“ dodal.

Bitcoin

Co to je?
Nejstarší, nejrozšířenější a nejznámější kryptoměna (digitální měna). Peníze mají pouze elektronickou podobu, jejich majitel je může mít ve svém počítači jako soubory nebo mu je uchovává třetí strana.

Jak funguje?
Díky speciální databázi, která uchovává neustále rostoucí počet záznamů. Tato technologie, nazývána blockchain, slouží jako účetní kniha bitcoinu. Online databáze je chráněna jak proti neoprávněnému zásahu z vnější strany, tak i ze strany samotných uživatelů. Konečné množství bitcoinů je předem známo a jejich uvolňování do oběhu je definováno v jeho zdrojovém kódu.

Čím se liší od jiných měn?
Unikátní vlastností bitcoinu je jeho úplná decentralizace. Je navržen tak, aby nikdo, ani jeho autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl tuto měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. 

Jaký je kurz?
Bitcoiny fungují od roku 2009, mezi roky 2015 a 2016 jejich cena vzrostla z 300 na téměř tisíc dolarů. V prosinci 2017 vyvrcholila tzv. bitcoinová horečka, když cena stoupla až ke 20 tisícům dolarů a posléze prudce spadla. Na tuto úroveň se vrátila koncem roku 2020 a v dubnu 2021 se vyšplhala až ke 65 tisícům dolarů.

Co určuje cenu?
Bitcoin je zcela nezávislý na tradičních měnách, není krytý zlatem ani jinými komoditami, ale podobně jako u jiných běžných měn je jeho hodnota závislá na důvěře, že s ním bude možné v budoucnu zaplatit stejně jako dnes. Hodnota bitcoinu vychází čistě z nabídky a poptávky na trhu, v krátkodobých úsecích se kurz vyznačuje prudkým kolísáním ceny.

Jaká jsou rizika?
Kvůli své náročné vystopovatelnosti a nemožnosti kontroly je vhodný k trestné činnosti, ke stejnému účelu však lze zneužít i běžnou hotovost. Nicméně celá síť je online a hrozí zde nebezpečí od hackerů. Kryptografie samotného bitcoinu dosud nebyla prolomena, terči hackerů se však staly burzy, na nichž se s digitální měnou obchoduje. Celková škoda se počítá v desítkách miliard korun.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás