Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Propad bitcoinu pokračuje. Při obchodování v Asii klesl pod 30 tisíc dolarů

Reklama na Bitcoin v Hong Kongu foto: ČTK

Cena bitcoinu klesla při obchodování v Asii pod 30 tisíc dolarů. Nejznámější kryptoměna je tak nejníže od loňského července, od listopadového maxima už odepsala kolem 55 procent. Důvodem je propad akciových trhů, který se negativně projevuje i na kryptoměnách.
  15:42

Bitcoin krátce po osmé hodině ranní podle údajů na specializovaném webu CoinDesk vykazoval za posledních 24 hodin pokles o 3,8 procenta na 32 133 dolarů (zhruba 761 tisíc korun). Nejníže během tohoto časového úseku klesl na hodnotu 29 763 dolarů, píše agentura Reuters.

„Jsme svědky pomalého propadu, zčásti ho způsobuje to, že (bitcoin) prodávají ti, co ho drželi dlouho,“ řekl analytik Josh Lim ze společnosti Genesis Global Trading.

Zpřísňování měnové politiky kvůli inflaci omezuje likviditu na trhu a investoři se odvracejí od spekulativních aktiv, uvádí agentura Bloomberg.

Podle portálu CNBC vyvolává paniku na trhu i pád stablecoinu TerraUSD (UST). Stablecoiny jsou mince, které jsou navázány na jiné aktivum, v tomto případě dolar, a v prostředí kryptoměn fungují na způsob rezervní měny. V pondělí pozdě večer se hodnota UST poprvé propadla pod 70 centů proti zamýšlené vazbě na americký dolar v poměru jedna ku jedné.

Někteří pozorovatelé tento pád nyní popisují jako „run na banku“. Tržní hodnota kryptoměnových aktiv odepsala podle stránky CoinMarketCap za poslední měsíc téměř 800 miliard dolarů (bezmála 19 bilionů korun).

Podle investora Michaela Novogratze se na obchodování s kryptoměnami odráží oslabování indexu technologického trhu Nasdaq. „Instinkt mi říká, že budou další ztráty, přinejmenším v nejbližších čtvrtletích. Než lidé získají pocit, že jsme v rovnováze, bude trh neklidný, kolísavý a nesnadný,“ dodal.

„Myslím, že oblast kryptoměn se stále klasifikuje jako riziková aktiva, a podobně jako jsme to viděli u Nasdaqu, většina kryptoměn propadá,“ řekl agentuře Reuters Matt Dibb ze singapurské platformy Stack Funds. Ta se zaměřuje na investice do kryptoměn.

Americký index technologického trhu Nasdaq Composite minulý týden odepsal 1,5 procenta. Reaguje hlavně na vyhlídky přetrvávající inflace, kvůli níž americká centrální banka (Fed) zvyšuje úrokové sazby, třebaže tempo hospodářského růstu zpomaluje.

Autoři: ,

Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!
Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!

Pleť bez vrásek, pevné nehty a vlasy plné života – to je snad sen všech žen. Mořský kolagen collalloc slibuje tyto výhody a mnoho dalších. Ale je...