Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Mezinárodní měnový fond opět vyzývá Salvador, aby upustil od bitcoinu jako oficiální měny

Kryptoměna Bitcoin foto: Reuters

Výkonná rada mezinárodního měnového fondu (MMF) znovu vyzvala Salvador, aby upustil od zavedení bitcoinu jako zákonného platidla. Přímořský stát ve Střední Americe se v září stal vůbec první zemí, kde se bitcoin stal oficiální měnou.
  14:15

Fond již dříve upozorňoval, že bitcoin může přispět k praní špinavých peněz či financování některých teroristických organizací. Kromě toho kryptoměny přispívají k neplacení daní a mohou ohrozit celý finanční systém země.

Varování přichází znovu, členové výkonné rady MMF v úterý „vyzvali úřady, aby zúžily působnost zákona o bitcoinech tak, že odstraní status bitcoinu jako zákonného platidla“ a znovu připomínají rizika s kryptoměnou spojená, včetně finanční stability a ochrany spotřebitele.

O uvedení Bitcoinu jako oficiálního platidla vedle amerického dolaru se zasadil prezident Nayib Bukele. Od kroku si mimo jiné sliboval „vytvoření pracovních míst a pomoc s finančním začleněním tisíců lidí do legální ekonomiky.“ Zhruba 70 procent obyvatel totiž nemá bankovní účet a pracuje načerno.

Volatilní měna

Bitcoin je kontroverzní měna částečně proto, jelikož jeho hodnota může výrazně kolísat. Ostatně poslední rok, kdy měna dramaticky rostla, ale naopak i klesala, je toho důkazem. V pondělí bitcoin klesl pod 34 tisíc dolarů. Nejznámější kryptoměna se tak ocitla nejníže od loňského 25. července a zhruba 51 procent pod svým dosavadním maximem, na které vystoupala loni v listopadu.

Rada MMF v úterý také uvedla, že je důležité zvýšit finanční začlenění a že tuto roli by mohla sehrát digitální peněženka Chivo. To se však podle MMF neobejde bez „přísné regulace a dohledu nad novým ekosystémem“. Někteří členové výkonné rady MMF se rovněž obávají rizik spojených s očekávanou emisí dluhopisů vázaných na bitcoin v Salvadoru, uvedl fond.

Bitcoin není kontrolován žádnou centrální bankou či jiným subjektem. Zastánci kryptoměn tvrdí, že kryptoměna je užitečná pro lidi v rozvojovém světě, zejména jako bezpečné aktivum v případě hyperinflace. Jak píše německý Deutsche Welle, pro takové tvrzení existuje málo důkazů.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat