Evropská unie je v současné době na cestě ke snížení čistých emisí skleníkových plynů do roku 2030 o přibližně 54 procent ve srovnání s úrovní z roku 1990. Zmíněných 54 procent je těsně pod klimatickým cílem, který je 55 procent. Informovala o tom Evropská komise.
Unijní exekutiva zveřejnila ve středu hodnocení Národních energeticko-klimatických plánů jednotlivých členských zemí. Komise posuzovala 23 plánů, mimo jiné i český.
Evropská komise upozorňuje, že český cíl pro obnovitelné zdroje energie (30,1 procent pokrytí spotřeby v roce 2030) nedosahuje potřebného podílu pro společné splnění evropského cíle. Navýšení Česku doporučovala Komise už v roce 2023 .Cíl na úrovni 33 procent však vláda i navzdory potenciálu ČR v plánu nereflektovala.
Český plán také podle Komise neobsahuje dostatek konkrétních opatření, jak podpořit urychlení budování OZE nebo rozvoj energetických společenství a jak využít potenciálu čistých zdrojů ve vytápění. V rozporu s doporučeními Evropské komise také český plán neobsahuje žádná konkrétní opatření na snižování spotřeby fosilního plynu nebo na ukončení dotací na fosilní paliva. Oproti návrhu z roku 2023 z konečné verze plánu vypadla také řada informací o tom, jak chce Česko zelenou transformaci financovat.
Podle celkového hodnocení však řada členských států EU na základě doporučení Evropské komise své Národní klimaticko-energetické plány podstatně zlepšila. Ty by měla každá země předkládat pravidelně. Právě jejich prostřednictvím informují komisi zejména o tom, jakým způsobem hodlají přispět k cílům unie v oblasti obnovitelných zdrojů a snižování emisí skleníkových plynů.
„Evropa dokazuje, že spolehlivé a předvídatelné cíle založené na vědeckých poznatcích a odpovídající regulace přinášejí výsledky,“ uvedla Teresa Riberaová, místopředsedkyně Evropské komise pro čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci. Jak dodala, aktualizované národní plány v oblasti energetiky a klimatu jsou důkazem, že zelená agenda není jen cílem, ale způsobem, jak modernizovat evropské ekonomiky a vsadit na průmyslové inovace a více příležitostí pro Evropany. „Můžeme dosáhnout 55 procent a musíme vytvořit podmínky pro dosažení 90 procent do roku 2040,“ řekla Riberaová.
Původní cíle zřejmě zůstanou
Nynější hodnocení komise představuje základ pro diskuse o dalších krocích na cestě EU k dekarbonizaci do roku 2040 a k dosažení klimatické neutrality do roku 2050. „Komise zintenzivní spolupráci s členskými státy s cílem odstranit zbývající nedostatky a zavést další pokyny uvedené v hodnocení,“ stojí v dokumentu.
Komise rovněž vyzvala členské státy, které dosud nepředložily své konečné plány, což je Belgie, Estonsko a Polsko, aby tak učinily neprodleně.
Eurokomisař pro klima Wopke Hoekstra na tiskové konferenci potvrdil, že ještě do začátku komisních prázdnin na konci července exekutiva zveřejní dlouho očekávaný a ostře sledovaný návrh klimatického cíle pro rok 2040. Komise již dříve ve svém doporučení uvedla, že by EU měla snížit emise skleníkových plynů o devadesát procent ve srovnání s rokem 1990. Europoslanci i členské státy, mimo jiné i Česká republika, ale tyto plány zkritizovali, což vedlo komisi k odložení návrhu původně plánovaného na březen.
Podle Riberaové však Evropská komise setrvá na svém návrhu. Členským zemím nicméně nabídne určitou flexibilitu, aby byl cíl pro ně politicky přijatelný. Komisařka to uvedla v rozhovoru se serverem Politico.