Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bobošíková touží řídit ČT, i ona se utká s Janečkem

Ekonomika

  16:57
PRAHA - O post generálního ředitele České televize se uchází 22 zájemců. Informovala o tom Rada ČT. Uzávěrka přihlášek byla dnes v 16 hodin. Jména kandidátů rada zveřejní v pátek, kdy bude otevírat obálky.

Jana Bobošíková foto: Lidové noviny

Zájem pokračovat deklaroval nynější televize Jiří Janeček, kterému končí šestiletý mandát v polovině července. "Jsou nastartované věci, které bych chtěl dokončit. Pokud bude doba, zdraví a všechny okolnosti příznivé, s velkou pravděpodobností bych chtěl práci tady dodělat," řekl v rozhovoru pro LN loni v říjnu.

"Přes různé výtky jsem přesvědčen, že si televize nevede špatně," bilancoval, "byli jsme zralí na zrušení jednoho programu, dnes vysíláme čtyři programy. Digitalizujeme. Budeme stavět studio v Brně. Produktivita práce vzrostla dvojnásobně. Udělal jsem i spoustu chyb, ale jak říkám, cesta mě tolik nezajímá, důležitý je cíl. Vím cíl a vím čas, za jaký k němu chci dojít."

"Když vykydáte nepořádek, rozvíjíte už červený koberec a můžete vypnout hruď, i když trochu pokleslou, protože vás to trochu zvalchovalo, nechce se vám najednou příliš připustit, aby se po tom koberci místo vás procházel někdo jiný," dodal Jiří Janeček.

Svou déle avizovanou kandidaturu dnes serveru iDnes potvrdila i Jana Bobošíková, další očekávaný, moderátor Petr Šiška, podle svých slov nekandiduje.

Server Týden.cz řadí mezi kandidáty i Janečkova předchůdce Petra Klimeše, prozatímního ředitele ČT z roku 2003. Na jeho projektu se údajně podílel i další bývalý šéf televize Ivo Mathé a producent Čestmír Kopecký. "V případě Klimešova vítězství by se oba vrátili do televize a zaujali významné posty v jejím managementu," dovozuje server.

Už v půli května by měla patnáctičlenná Rada ČT v současném složení vybrat pět nejvhodnějších kandidátů, kteří postoupí do závěrečného kola. Tomu by měla předcházet poslanecká volba nových pěti členů rady televize za ty, jimž na konci května vyprší mandát.

O místa v radě se uchází 38 kandidátů, z toho jsou čtyři dosavadní členové rady. Mezi dalšími uchazeči o místo v radě jsou například bývalý šéfredaktor Reflexu Petr Bílek, kritik Josef Mlejnek, mluvčí Eva Jurinová, analytik Vladimír Pikora nebo publicista a bývalý poradce premiérů Miloše Zemana a Stanislava Grosse Zdeněk Šarapatka.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat