Rozhodnutí o zrušení oddělení souvisí i s aktuálními snahami nového generálního ředitele Boeingu, který v rámci úsporných snah napříč firmou pracuje na snížení celkového počtu zaměstnanců o 10 procent. S tím souvisí i redukce pracovních míst na vedoucích postech, píše Bloomberg.
„Společnost Boeing je i nadále odhodlána přijímat špičkové talenty a vytvářet inkluzivní pracovní prostředí, kde každý člen týmu bude mít možnost podávat ty nejlepší výkony a zároveň bude podporovat poslání společnosti,“ uvedl výrobce letadel v oficiálním tiskovém prohlášení. Fungování Boeingu je postavené na podpoře rovnosti příležitostí a nikoliv výsledků, dodal.
Změna ve firmě se odehrává v době, kdy velké americké firmy čelí rostoucímu tlaku konzervativních aktivistů, aby své snahy v oblasti rovnosti, inkluze a rozmanitosti omezily.
Část pracovníků Boeing úplně opustila
Podle zdrojů agentury Bloomberg budou zaměstnanci zrušeného oddělení sloučeni s týmem lidských zdrojů. Část pracovníků se však rozhodla firmu i úplně opustit. Mezi ně se řadí třeba i již bývalá viceprezidentka Sara Liang Bowenová. „Tolik jsme toho dokázali. Ačkoliv to někdy nebylo nejdokonalejší, každý snil o tom, že toho nakonec zvládne ještě mnohem víc,“ napsala Bowenová na síť LinkedIn.
Za bývalého šéfa Boeingu Davea Calhouna Boeing také pracoval na významnějším náboru černošských zaměstnanců i příslušníků dalších menšin. Calhoun ale Boeing opustil počátkem letošního srpna, čímž se tyto aktivity americké výrobní firmy do velké míry omezily.
V minulosti společnost Boeing po úmrtí George Floyda v roce 2020 slíbila, že do budoucna zvýší pracovní příležitosti pro černošské zaměstnance. V rámci tohoto úsilí se společnost zavázala zvýšit celkový počet zaměstnanců černé pleti o 20 procent do roku 2025. Již v loňském roce se Boeing tomuto cíli blížil, neboť zaměstnanost černochů vzrostla na 7,5 procenta, což ve srovnání s rokem 2023 byl zhruba sedmnáctiprocentní nárůst.
Aktivista Robby Starbuck před pár týdny uvedl, že generálního ředitele Boeingu kontaktoval, aby firma své programy na podporu rozmanitosti zastavila. Právě on si často připisuje zásluhy za zrušení podobných programů u dalších amerických společností, mezi které se řadí třeba i výrobce zemědělské techniky John Deere.
Starbuck napadl společnost John Deere za to, že údajně financovala akci Pride, podporovala používání ženských toalet transsexuály a finančně podporovala skupiny svých zaměstnanců věnujících se problematice LGBTQ.
Musíme reagovat
Mezi další firmy, které v nedávné době přistoupily k podobným opatřením se řadí třeba i výrobce whiskey Jack Daniel’s. Za ní stojí společnost Brown-Forman, která koncem letošního srpna informovala své pracovníky i o tom, že zruší své původní plány na prosazení většího počtu dodavatelů z řad menšin. K tomu dodala, že od roku 2019, kdy se svou strategií diverzity a rozmanitosti poprvé přišla na veřejnost, se celkové vnější prostředí zásadně změnilo, na což bylo potřeba reagovat.
I u vás ve firmě se plánuje propouštění? Najděte si novou práci včas na pracovním portálu jobDNES.cz |