Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Boeing uspěl se stížností. Unie pomáhala Airbusu protiprávně

Ekonomika

  17:55aktualizováno  19:31
ŽENEVA - Evropské vlády poskytovaly ilegální subvence výrobci letadel Airbus. Rozhodla o tom Světová obchodní organizace, která dnes zveřejnila závěry vleklého sporu o subvence mezi Airbusem a jeho hlavním americkým rivalem Boeing.

Letoun Airbus A318 Elite foto: Reprofoto

"Ty subvence nesmírně poškodily Spojené státy. Boeing kvůli nim přišel o tržby i o podíl na trhu," reagoval americký obchodní zmocněnec Ron Kirk.

"Dnešní rozhodnutí tak pomůže vyrovnat pravidla, v jejichž rámci vedeme se společností Airbus konkurenční boj," řekl. Obě strany mají 60 dnů na to, aby se odvolaly.

Panel WTO došel k závěru, že evropské vlády prostřednictvím bezrizikových úvěrů nečestným způsobem pomáhaly Airbusu porazit jeho americkou konkurenci. Airbus v rozporu s pravidly dostával také dotace na vývoj a podporu infrastruktury. Evropské vlády tak na pokyn WTO musejí odstranit zakázané exportní subvence.

Airbus verdikt panelu WTO interpretuje trochu jinak a vyzdvihl především ty pasáže, které pro něj vyzněly lépe. "Airbus očekává, že tento spor bude před WTO ještě pár let pokračovat. Tak jako u všech dalších obchodních sporů se řešení najde až přes transatlantická nebo i vícestranná jednání," vzkázal z Paříže Airbus. Zástupci Boeingu podle EU neprokázali, že by unie subvencemi Airbusu citelně poškodila zájmy USA.

Jiný panel WTO se ale v sídle organizace v Ženevě zabývá ještě odvetnou stížností, kterou EU podala na Boeing. Ve stížnosti se Brusel snaží dokázat, že americká vláda Boeingu také poskytovala subvence, které nejsou podle pravidel světového obchodu povoleny. Důvěrný závěr tohoto šetření by měl panel oběma stranám sdělit 16. července.

Airbus a Boeing se už léta vzájemně obviňují, že od svých vlád dostávají subvence v rozporu s pravidly světového obchodu. WTO nález letos v březnu doručila zástupcům obou stran a uvedla, že verdikt zveřejní později. Od té doby se ale v médiích z tohoto nálezu objevila řada pasáží, která ukázala, že problém bude mít spíše Airbus.

Jádrem stížnosti Američanů bylo podezření, že takzvané startovní úvěry, které evropské vlády Airbusu poskytovaly, byly ilegálními subvencemi. "Ze zprávy panelu WTO je nad slunce jasné, že Evropa nikdy nemohla poskytovat startovní pomoc způsobem, který by byl v souladu se závazky (Evropy) vůči WTO," poznamenal zástupce kanceláře obchodního zmocněnce americké vlády Tim Reif.

Spojené státy krátce po zveřejnění verdiktu vyzvaly evropské vlády, aby neposkytovaly žádnou startovní pomoc ani novému modelu letadla A350. Pokud by Evropa subvenci poskytla, bylo by to pro Spojené státy zklamání, sdělil Reif. Washington je podle něj připraven kdykoliv si se zástupci evropských vlád sednout a projednat podrobnosti poskytované pomoci.

Autoři: ,