Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Boeing získal v srpnu objednávky na osm letadel, včetně 737 MAX, ale zároveň o dvacet přišel

Včerejší pokus Boeingu 777X o vzlétnutí z Washingtonu byl přerušen kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám. foto: Reuters

New York - Americký výrobce letadel Boeing získal v srpnu objednávky na osm letadel, včetně letošních prvních objednávek na letadlo 737 MAX. Přišel však také o objednávky na 20 letadel.
  19:18aktualizováno  19:35

Sedmý měsíc za sebou tak počet zrušených objednávek překonal počet nově získaných. Od počátku letošního roku získal Boeing objednávky na 67 letadel. Vyplývá to z měsíčních údajů, které dnes Boeing zveřejnil.

V srpnu přišel Boeing o objednávku na dalších 17 letadel 737 MAX, která již od loňského jara nesmí létat. Celkem tak letos odběratelé zrušili nebo převedli na jiný model objednávky na 445 letadel MAX. Celkově přišel Boeing letos o 932 objednávek na letadla.

Boeing v srpnu dodal odběratelům 13 letadel, o pět méně než loni v srpnu. V červenci dodal pouze čtyři letadla. Za osm měsíců letošního roku dodávky letadel klesly o 68,5 procenta na 87 letadel.

První letošní objednávka na stroj MAX přišla od polských Enter Air, které si objednaly dvě letadla s opcí na dvě další. Boeing také získal tři objednávky na MAX od neidentifikovaných zákazníků.

Americký výrobce letadel se kromě problémů se svým nejprodávanějším letadlem 737 MAX dostal letos do dalších problémů kvůli koronavirové krizi. Ta paralyzovala leteckou dopravu a prudce snížila poptávku po nových letadlech. V roce 2018, ještě před problémy s letadly MAX, Boeing prodal rekordních 806 letadel, napsala agentura Reuters.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat