Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Bohatí dál chudnou. Nejvíce to odnesli Musk, Bezos a Zuckerberg

Elon Musk na Met Gala v New Yorku (2. května 2022) foto: Reuters

Pět set nejbohatších lidí světa přišlo v první polovině tohoto roku o 1,4 bilionu dolarů. Číslo představuje nejprudší půlroční pokles v historii globálních miliardářů. Majetek Elona Muska se propadl o téměř 62 miliard dolarů, Jeff Bezos přišel ještě o zhruba jednu miliardu víc. Čisté jmění Marka Zuckerberga se snížilo o více než polovinu.
  11:58

V předchozích letech přitom jmění boháčů rostlo, protože vlády a centrální banky se pomocí různých opatření snažily vzpružit ekonomiku po pandemii covidu. Svým konáním tak zvýšily hodnotu celé škály aktiv, od technologických společností až po kryptoměny.

Realita dnešních dní je ale v tomto ohledu dost jiná. Centrální banky po celém světě včetně té americké navyšují úrokové sazby s cílem zpomalovat rychlou inflaci. V důsledku toho i ty nejlépe hodnocené akci padají dolů a spolu s nimi i jmění všech, kteří je vlastní. Pro představu společnost Tesla zažila za uplynulé tři měsíce nejhorší čtvrtletí v historii.

Čtveřice nejbohatších

Nejbohatší muž světa Elon Musk má podle Bloomberg Billionaires Index stále největší majetek na planetě, a to 208,5 miliardy dolarů. Druhý je Jeff Bezos s čistým jměním čítajícím 129,6 miliardy dolarů. Bernard Arnault, nejbohatší Francouz, je podle indexu na třetím místě s majetkem ve výši 128,7 miliardy dolarů, následuje Bill Gates se jměním ve výši 114,8 miliardy dolarů.

Jsou to jediní čtyři lidé, kteří vlastní majetek přesahující 100 miliard dolarů. Na začátku roku přitom tuto částku překročilo deset lidí na celém světě, včetně Zuckerberga, který je nyní s 60 miliardami dolarů na 17. místě žebříčku.

Průkopník v oblasti kryptoměn Čchang-peng Čao, který v lednu debutoval v indexu miliardářů Bloomberg s odhadovaným majetkem 96 miliard dolarů, zaznamenal v letošním roce na pozadí turbulencí v oblasti digitálních aktiv propad svého majetku o téměř 80 miliard dolarů.

Miliardáři hledají nové příležitosti

I přes propady miliardáři nashromáždili v posledních letech tolik majetku, že naprostá většina z nich dokáže pády na burze ustát.

Zároveň nyní hledají další výhodné příležitosti pro nákup. „Jejich myšlení je často trochu více kontrariánské,“ řekl Thorně Perkin, prezident společnosti Papamarkou Wellner Asset Managemen. „Mnoho našich klientů hledá příležitosti právě ve chvíli, kdy jsou ve světě problémy,“ dodal.

To, co popisuje Perkin, platilo v první polovině roku v některých nejproblematičtějších koutech světových finančních trhů. Například Vladimir Potanin, nejbohatší muž Ruska s majetkem přesahujícím 35,2 miliardy dolarů, odkoupil podíl sankcionovaného ruského magnáta Olega Tinkova v digitální bance za zlomek jeho někdejší hodnoty.

Sam Bankman-Fried, výkonný ředitel krypto burzy FTX, koupil počátkem května 7,6procentní podíl ve společnosti Robinhood Markets poté, co se cena akcií této makléřské společnosti propadla o 77 procent oproti její horlivě očekávané první veřejné nabídce akcií v červenci loňského roku.

Nejvýraznější odkup ze všech ale patřil Muskovi, který uzavřel dohodu o koupi společnosti Twitter ve výši 44 miliard dolarů. Za akcii nabídl 54,20 dolaru. Nejbohatší muž světa minulý měsíc v rozhovoru s šéfredaktorem Bloomberg News Johnem Micklethwaitem uvedl, že před dokončením transakce je „několik nevyřešených záležitostí a že je zde určitý limit toho, co mohu veřejně říci. Je to poněkud citlivá záležitost,“ sdělil Musk.

Autor:

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...