Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bohatí jsou navzdory krizi ještě bohatší. Majetek Evropanů roste

Ekonomika

  7:00
NEW YORK - Obyvatelé západní Evropy v loňském roce navzdory pokračující dluhové krizi zbohatli a majetkové poměry se zlepšily i v celosvětovém měřítku. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnila americká poradenská společnost Boston Consulting.
Gangster, mafián, ilustrační foto

Gangster, mafián, ilustrační foto foto: Shutterstock

Objem soukromého majetku v západní Evropě se loni podle studie zvýšil o 5,2 procenta, v celém světě pak o 7,8 procenta. "Příčinou je zejména příznivý vývoj na akciových trzích," uvedl při prezentaci studie analytik Daniel Kessler, jehož citovala agentura DPA.

Boháči si loni podle studie polepšili výrazněji než střední třída. "Rozdíl však není tak výrazný, aby se dalo říct, že v Evropě dochází k masivnímu přerozdělení majetku," upozornil Kessler.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle studie bylo v loňském roce po celém světě 13,8 milionu dolarových milionářů. To představuje téměř procento celkového počtu domácností. Na prvním místě byly Spojené státy s téměř šesti miliony milionářů. Druhou příčku obsadilo Japonsko (1,5 milionu), za kterým následovala Čína (1,3 milionu).

Hlavním motorem růstu celosvětového bohatství je podle studie Asie, kde se majetek zvýšil o téměř 14 procent. V Severní Americe bohatství vzrostlo o necelých osm procent. "Nacházíme se v dvourychlostním světě. Nový svět roste rychleji než starý svět," uvedl Kessler.

Autoři: ,