Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Podvodníci nabízejí právní zastoupení lidem poškozeným pádem Bohemia Energy

Nepřeplácejte za energie foto: Bohemia Energy

Skupina Bohemia Energy důrazně varuje před pochybnými subjekty, které se objevily na trhu a slibují bývalým zákazníkům právní zastupování ve sporu proti Bohemia Energy a získání peněz formou náhrady údajné škody, která jim měla být způsobena ukončením dodávek energií. Lidé by měli být velmi obezřetní, komu sdělují své osobní údaje.
  17:10

Může se totiž jednat subjekty, jejichž cílem je pouze využít současnou situaci ve vlastní prospěch a obohacení. Jak média v posledních dnech informovala, na trhu se objevily subjekty, které se od lidí snaží získat plnou moc k jejich zastupování vůči Bohemia Energy. Tu následně oproti provizi předávají právním kancelářím. Zároveň se svými lživými výroky do médií snaží vyvolat paniku mezi bývalými zákazníky.

„Skupina Bohemia Energy činí v souladu se svojí strategií postupného ukončování činnosti veškeré kroky k tomu, aby vyrovnala závazky vůči svým zákazníkům. V současné době tak naši bývalí zákazníci již průběžně dostávají konečná vyúčtovaní a rovněž jim zasíláme i přeplatky. Zároveň je důrazně upozorňujeme, aby byli velmi obezřetní při poskytování osobních údajů a nenaletěli tak těmto podezřelým subjektům,“ říká Hana Novotná, PR manažerka skupiny Bohemia Energy.

Jedním ze subjektů, který nabízí bývalým klientům Bohemia Energy zastupování u soudu o náhradu škody, je iniciativa Poplatky zpět. Jedná se o seskupení, které uvádí, že před lety u soudu zastupovalo stovky tisíc lidí, kteří chtěli vrátit poplatky za vedení hypotečních účtů, zástupci tehdejší iniciativy Poplatky zpět se ale od té současné distancovali a hovoří o parazitování na jménu.

Advokát Petr Toman, který před několika lety zastupoval iniciativu Poplatky zpět ve sporu o navrácení bankovních poplatků, se distancoval od nového webu, který pod stejným názvem nabízí zastoupení bývalým klientům Bohemia Energy a řekl, že nový web pouze parazituje na jménu původního projektu. 

Podobně se vyjádřili poslanec ANO Patrik Nacher a advokát Petr Němec, kteří v minulosti s iniciativou také spolupracovali. Mluvčí současné iniciativy Radim Molnár uvedl, že zahraniční vlastník webu je držitelem ochranné známky projektu.

Podle právníka Jana Eisenreicha ze společnosti LitFin, která nabídla zákazníkům BE právní zastupování, je podle českého právního řádu nyní zapotřebí uplatňovat nároky klientů jednotlivě. Soud ale může různá řízení, v nichž jde o stejnou věc, spojit v jedno, a tím vytvořit de facto stav, kdy projednává „hromadnou žalobu“.

Podvodné weby

Na nejasnosti kolem nového webu upozornil server Měšec.cz. Zatímco původní iniciativa měla stránky na doméně poplatkyzpet.cz, adresa nových stránek je poplatky-zpet.cz. Toman v návaznosti na to uvedl, že se po zveřejnění informací o webu spojil s dalšími účastníky původního projektu, kteří o něm také nic nevědí. Advokát web označil za podvodný.

„S naší aktivitou a tehdejším projektem to nemá nic společného,“ řekl. Ohradil se také proti tomu, že na webu je jeho starší fotografie spolu s Nacherem a Němcem. Dodal, že provozovatele webu vyzvali, aby přestali parazitovat na jejich jménech, a pokud tak neučiní, zváží právní kroky.

Od webu se distancoval i Nacher, který dřívější iniciativu podporoval prostřednictvím svého webu bankovnipoplatky.com. Ohradil se i proti formulaci na webu, že s projektem „komerčně spolupracoval“. Původní iniciativu podle svého vyjádření propagoval, protože s jejím smyslem souhlasil, ale nečinil tak zištně.

Spojení s novým webem odmítl i advokát Němec. „Tato iniciativa nemá s iniciativou Poplatky zpět a zapojenými právníky nic společného. Má fotka je využita neoprávněně. Nic o nich nevím. Web neobsahuje základní údaje a porušuje zákony a advokátní předpisy,“ uvedl na Twitteru.

„Iniciativa poplatkyzpet.cz je držitelem ochranné známky tohoto projektu, kterou v současné době vlastní zahraniční investor,“ uvedl v reakci na kritiku mluvčí iniciativy Molnár. Toman, Nacher a Němec podle něj s projektem v minulosti pouze spolupracovali, ale nevlastnili jej. „Korektně uvádíme, že tito lidé v minulosti s projektem poplatkyzpet.cz prokazatelně spolupracovali, a to je nezpochybnitelný fakt. Současně nikde neuvádíme, že tito pánové s projektem i nadále spolupracují,“ sdělil.

Dodal, že novou doménu iniciativa využívá proto, že po ukončení původního projektu spojeného s bankovními poplatky byla ta původní uvolněna, v roce 2018 ji koupil jiný vlastník a nyní již nebyla k dispozici. Podle databáze domén je od 12. března 2018 majitelem domény Petr Němec.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat