Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Boj o 400 milionů. Z hazardu mají jít na sport, přijde o ně stát a obce

Ekonomika

  10:28
PRAHA - Český sport by si mohl výrazně finančně polepšit. Ale jen za předpokladu, že stát sníží povinné odvody pro provozovatele okamžitých loterií a sázkových her z dvaceti na patnáct procent. Pokud by sázkové kanceláře dostaly zmiňovanou slevu, chtějí stovky milionů poslat na účet Českého olympijského výboru. Jenže: o peníze by tím přišel stát a obce.

Miroslav Jansta. foto: ČTK

„Považujeme za správné, aby co největší část odvodů z číselných a okamžitých loterií a kursových sázek mohla být určena přímo na podporu sportu. Jde o model, který běžně funguje ve vyspělé Evropě,“ píše se v memorandu, které má server Lidovky.cz k dispozici. Pod ním jsou připojené podpisy vedení Českého olympijského výboru, Českého svazu tělesné výchovy a zástupců největších provozovatelů sázkových her v zemi – Sazky, Tisposportu, Fortuny, Chance a Startipu.

Svazy: Nemáme peníze

O návrhu by přitom měl už v úterý jednat rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny. Změna by se netýkala celého hazardního byznysu, ale pouze sázkových a loterijních her. „Po změně loterijního zákona a ztrátě Sazky přišel český sport o důležité příjmy. Pokud nenajdeme rychle nějaké řešení, nejsme schopni zachovat současnou úroveň sportování mládeže a amaterského sportu vůbec,“ zdůvodňuje návrh místopředseda Českého olmypijského výboru Jiří Kejval.

Podle jeho propočtů by tato úprava přinesla sportu 400 milionů korun. „My bychom se pochopitelně zavázali, že celá částka bude použita na mládežnický a výkonostní sport. Prioritou je zajistit kvalitní trenérské zázemí pro sportující děti,“ tvrdí Kejval.

Stačí slib?

Má to ale háček. Stejná částka by chyběla jinde. O tři sta milionů by přišel stát a o dalších sto milionů obce, které jsou dnes také přijemcem odvodů loterijních společností. Zároveň by sázkové firmy neměly povinnost podporovat sport na základě právní normy, ale veřejného příslibu. „To by se mohlo až s přijetím nového zákona o sportu. Zatím není možné, abychom byli přímo příjemci odvodů přímo,“ vysvětluje Kejval.

V minulosti o příjemci rozhodovaly společnosti působící v hazardním průmyslu samy. Tehdejší odvody na veřejně-prospěšné účely rozdělovaly mezi sportovní, sociální, ekologické nebo kulturní projekty. Systém však nebyl průhledný. Část peněz končila v pochybných projektech.