Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Boj Wetagu a milardáře Světlíka o Vítkovice pokračuje u Ústavního soudu

Ekonomika

  7:01
Brněnská společnost Wetag Invest, která rozpoutala insolvenční tažení proti strojírenskému impériu miliardáře Jana Světlíka, nedává předlužené části holdingu příliš času na oddych. Wetag teď totiž podal ústavní stížnost proti usnesení Krajského soudu v Ostravě z konce srpna letošního roku.

Dolní oblast Vítkovice se rozkládá na 150 hektarech foto: Alena Pecháčková, Lidovky.cz

Insolvenční soud v druhé polovině léta rozhodl o úpadku dceřiné společnosti holdingu společnosti Vítkovice Envi. Soud pak k nelibosti Wetagu, který se obává podjatosti, schválil na post insolvenční správkyně Evu Hepperovou, která v minulosti několikrát spolupracovala s advokátkou Vítkovic Kateřinou Martínkovou.

Zároveň povolil reorganizaci společnosti, která dnes zaměstnává 100 lidí a jejíž dluhy činí asi 155 milionů korun. Právě zrušení dvou posledních bodů usnesení plus ještě jednoho se Wetag domáhá prostřednictvím podané ústavní stížnosti.

Podle Wetagu nebyl plán reorganizace společnosti Vítkovice Envi schválen zajištěnými věřiteli dlužníka. Největším z nich je přitom tuzemská Komerční banka, která má vůči společnosti zajištěnou pohledávku ve výši 16,6 milionu korun. Banka se ale podle stížnosti na schvalování reorganizačního plánu rovněž nepodílela. Odmítá se však k případu vyjadřovat. „Případy našich klientů nekomentujeme,“ uvedl mluvčí banky Michal Teubner.

Už před časem přitom vyvolal postup Vítkovic otazníky i u samotného Krajského státního zastupitelství v Ostravě. Přestože žalobci nenašli nic protiprávního, vyvstaly otázky, jestli se firma nesnaží postupem obejít věřitele nezákonnou cestou. „Krajské státní zastupitelství doslova píše, že ‚sdílí do jisté míry obavy...‘ (Wetagu). Nic více, nic méně,“ konstatovala ale mluvčí skupiny Vítkovice Eva Kijonková. „Pokládám za nutné zdůraznit fakta, kdy krajské státní zastupitelství jasně sděluje, že jsme se nedopustili návrhem insolvenční správkyně ničeho nepřípustného, a správkyni nepovažuje za podjatou. Zastupitelství také konstatuje, že k tvrzení Wetag Invest o „nepoctivém záměru“ Vítkovice Envi v tuto chvíli nepřijímá žádný konečný závěr, ale dává podnět k přezkoumání smlouvy o zajištění pohledávek, které má soud nechat přezkoumat správkyni,“ dodala.

Jak LN již upozornily, dění kolem Vítkovice Envi vzbuzuje řadu otázek. Například vznikla teprve na konci loňského roku, kdy na ni byla převedena fungující část Vítkovice Power Engineering (VPE), která je dnes v největších problémech. Žalobci rovněž upozornili na podivnou smlouvu, kdy se největším zajištěným věřitelem firmy stala další firma z holdingu – Vítkovice, a. s. K zajištění její pohledávky přitom došlo méně než měsíc před podáním insolvenčního návrhu.

Problémů k řešení má přitom Světlíkovo impérium více než dost. Například tento týden se k insolvenčnímu řízení u další společnosti ze skupiny, konkrétně VPE, připojila i státní pojišťovna EGAP. Ta se přihlásila o 18,6 mi liardy korun. Pohledávka přitom souvisí s pojištěním úvěru na dodávku uhelné elektrárny ze strany VPE pro tureckou Adularyu. Část otázek, co bude dál, by mohla vyřešit dnešní valná hromada Vítkovice, a. s. Pod tu spadají všechny tři firmy v insolvenci, tedy Vítkovice Power Engineering, Vítkovice Envi a Vítkovice Gearworks. Byla svolána na žádost menšinového akcionáře, tedy skupiny KKCG Karla Komárka.

Autoři:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...

Mohlo by vás zajímat