Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bonus budou lidé v karanténě či izolaci dostávat do konce června, slíbila Maláčová

Ekonomika

  15:58aktualizováno  16:22
PRAHA - Příspěvek k nemocenské by mohli lidé v koronavirové karanténě nebo izolaci dostávat do konce června. Vláda to v pondělí schválila, uvedla na twitteru ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Na bonus mají nárok lidé, kteří šli do karantény a izolace po 1. březnu.

Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí ČR. foto:  Michal Šula, MAFRA

Dostávají náhradu 60 procent redukovaného příjmu, ke které mají v prvních dvou týdnech ještě příspěvek až 370 korun na den. Celkem nesmějí ale pobírat víc než 90 procent svého průměrného výdělku. Návrh nyní projedná Sněmovna.

Po sobotním jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana Maláčová uvedla, že na pondělním jednání vlády navrhne též pokračování programu Antivirus do konce června. Stejně jako takzvaná izolačka dosud platil do konce dubna.

Návrat všech dětí do školek v květnu by měl být naprostou prioritou, říká Maláčová

Co se týče bonusu k nemocenské, Maláčová nesla na zasedání kabinetu dvě varianty prodloužení, a to do konce června, nebo do konce roku. Izolačka podle ministryně pomohla zvýšit počet lidí, kteří se při nákaze izolovali, o desetinu, a pomohla tak dostat epidemii v ČR pod kontrolu. Náklady na opatření klesají zároveň s tím, jak ubývá nakažených, řekla v sobotu Maláčová.

Vláda žádá Sněmovnu, aby návrh projednala v rámci legislativní nouze. „Pokud poslanci návrh schválí, předpokládáme, že si prodloužení platnosti zákona o další dva měsíce vyžádá ze státního rozpočtu náklady ve výši 300 milionů Kč,“ uvedla v tiskové zprávě Maláčová.

V karanténě jsou lidé bez příznaků, kteří se potkali s nakaženými. V izolaci jsou ti, u nichž se nákaza potvrdila. Peníze v prvních 14 dnech posílá zaměstnavatel. Výdaje na příspěvek si pak odečte ze sociálních odvodů.

Z Antiviru stát poskytuje příspěvky na mzdy od loňského 12. března, od vyhlášení prvního nouzového stavu firmám, na které dopadla nařízená omezení proti covidu a koronavirová krize. Příspěvkem A stát proplácí celé mzdy s odvody do 50 tisíc korun v zavřených provozech a 80 procent náhrady mzdy lidí v karanténě do 39 tisíc korun. Příspěvkem B dorovnává při omezení výroby a služeb kvůli výpadku poptávky, personálu či surovin 60 procent náhrady mzdy do 29 tisíc korun. Příspěvky do 12. dubna podle údajů ministerstva práce získalo 72 085 firem na víc než milion zaměstnanců. Stát podnikům vyplatil 37,6 miliardy korun.

Autor:

Mohlo by vás zajímat