Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Booking.com narazil. EU mu zakázala koupit švédskou konkurenci

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Evropská komise zamítla žádost rezervační platformy Booking.com o schválení akvizice švédské společnosti Etraveli. Důvodem jsou obavy z negativních důsledků snížené konkurence – a možná také snaha ukázat, že evropská regulace internetu není namířena čistě proti zámořským internetovým obrům.
  10:22

Booking.com je globální lídr v online rezervacích s hodnotou okolo sta miliard dolarů. Za dobu své existence koupil deset firem a do dalších víc než deseti významně investoval. Jeho poslední akvizicí, oznámenou v roce 2021 s cenovkou 1,7 miliardy dolarů, má být švédská platforma pro rezervaci letenek Etraveli.

Cílem akvizice je další integrace rezervačního byznysu, tedy možnost nabídnout cestujícím, aby si vedle letenky koupili i ubytování nebo půjčili auto (součástí skupiny Booking je mimo jiné i společnost Rentalcars).

Přestože antimonopolní úřady ve Spojených státech i ve Spojeném království tuto akvizici bez výhrad schválily, Evropská komise žádost o její povolení zamítla. Důvodem má být, že Booking.com nerozptýlil obavy, že akvizice by poškodila hotely. „Zákazníci často získávají informace přes rezervační platformy – a často pouze přes Booking.com,“ uvedl podle Reuters eurokomisař Didier Reynders.

Booking.com již oznámil, že se proti rozhodnutí odvolá. Kvůli evropským kořenům společnosti Booking.com je tento případ interpretován jako důkaz, že evropská regulace internetového trhu (Digital Markets Act), která platí od letošního jara, není namířena výhradně proti zámořským gigantům.

DMA totiž definuje skupinu šesti klíčových hráčů na trhu, pro něž platí zvlášť přísná pravidla – a jsou to samé americké firmy, s jednou čínskou výjimkou. Skupina Booking do této skupiny nespadla jen těsně, protože počet jejích zákazníků, což je kritérium pro zařazení, v rozhodném období klesl pod stanovenou hranici kvůli covidovému propadu cestovního ruchu.

Ve skutečnosti je však Booking.com provozován podle práva amerického státu Delaware a má sídlo kousek od New Yorku. Vznikla sloučením dvou velmi podobných lokálních platforem, nizozemské Bookings a britské Active Hotels, které v letech 2005 resp. 2006 koupila americká společnost Priceline.

Autor: