V podnikání firma nadále pokračuje pobočce v budově Drutěva v pražských Holešovicích, a to pod novým názvem XXL BOX.
„Dnešním dnem ukončujeme na výzvu insolvenční správkyně používání ochranné známky „Brašnářství Tlustý“. Kdo chce krásné věci z pravé kůže, víte kde nás najdete...,“ uvedl Petrův na sociální síti.
Podle insolvenční správkyně totiž Petrův a jeho nová firma XXL Box s. r. o. i po podání návrhu k insolvenci dál neoprávněně využívala ochranné známky a domény Brašnářství Tlustý.
Výrobní stroje, které byly neoprávněně přestěhovány do firmy XXL BOX, si v půlce února v rámci zajištění své pohledávky nárokovala UniCredit Leasing CZ.
Podle insolvenčního rejstříku byly stroje 17. února na náklady UniCredit Leasing CZ uskladněny a zabezpečeny, aby nedošlo k jejich poškození nebo dalšího neoprávněného používání firmou XXL Box s.r.o.
Mezi nedodané objednávky patří boty, tašky, pásky či peněženky, stejně jako účetnictví, sekací nože pro výrobu anebo balíčky služby Zásilkovna.
Souhrn pohledávek činí již nyní čtyřicet přihlášek, v některých případech jde o sdružení více dluhů, které právník podle plné moci přihlašuje společně. Celková suma dosahuje více než 1,3 milionu korun. Slovenský Daňový úřad například přihlásil svou pohledávku ve výši 7 tisíc eur (175 tisíc korun).
Dlouhodobé problémy
Brašnářství Tlustý, firma známá výrobou kožených výrobků, čelila v posledních měsících vážným finančním problémům, které vedly k insolvenčnímu řízení a několika exekucím.
22. ledna 2025 |
Majitel Ivan Petrův v roce 2024 oznámil hrozící krach firmy, což vyvolalo podporu od zákazníků, kteří začali více nakupovat. Později se však ukázalo, že situace možná nebyla tak kritická, což vedlo k otázkám o transparentnosti firmy.
V roce 2025 podala firma insolvenční návrh, přičemž její dluhy přesahovaly dvanáct milionů korun. V reakci na problémy uzavřela svou kamennou prodejnu a provoz e-shopu byl převeden na novou firmu XXL Box s. r. o., aby se ochránil majetek před exekutory.
Ani Bagind to nezvládl
Do problémů se minulý týden dostala také další česká značka, do které investoval také podnikatel Václav Staněk, který stojí za obuvnickou značkou Vasky. Informaci přinesl web Czech Crunch.
Bagind, společnost zaměřená na ručně vyráběné kožené batohy, kabelky a tašky, se v březnu 2025 dostala do platební neschopnosti a podala návrh na úpadek. Podle insolvenčního rejstříku dluží téměř 44 milionů korun, majetek firmy dosahuje asi 5,7 milionu.
Firma byla založena v roce 2017 Lukášem Matějčkem, který se inspiroval koženými výrobky z Indie. V roce 2020 zaznamenal Bagind významný růst a jeho obrat vzrostl na 52 milionů korun. V roce 2022 však kvůli vysokým provozním nákladům firma uzavřela všechny své kamenné pobočky.
V březnu 2023 získala firma od Václava Staňka, zakladatele obuvnické firmy Vasky, dvě půjčky po třech milionech korun. I přes tuto finanční podporu se Bagind nevyhnul úpadku.
Vedení Bagindu vyjádřilo lítost nad vzniklou situací a uvedlo, že přebírá veškeré záležitosti insolvenční správce, který bude brzy stanoven.