Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zuckerberg jim měl ‚ukrást‘ Facebook. Z dvojčat jsou teď díky bitcoinu dolaroví miliardáři

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Hodnota digitální měny bitcoin letos raketově roste. V úterý odpoledne se jedna „digitální mince” obchodovala s cenou přes 11700 dolarů (přes 250 tisíc korun). Jen od začátku roku se hodnota měny více než zdesetinásobila. Pohádkový výnos však zaznamenali bratři Winklevossovi, kteří levně nakoupili velké množství bitcoinu už v roce 2013. Jejich peněženka má nyní hodnotu přes miliardu dolarů.

Dvojčata Cameron a Tyler Winklevossovi foto: Reuters

Čerství bitcoinoví miliardáři Cameron a Tyler Winklevossovi před lety studovali na Harvardu, kde se seznámili i s Markem Zuckerbergem. Ten na univerzitě založil sociální síť Facebook a právě kvůli budoucí největší sociální síti světa se studenti dostali do sporu. Dvojčata tehdy obvinila svého spolužáka z toho, že jim nápad na síť jednoduše ukradl.

Bitcoinové šílenství. Nákupní horečka sílí, čeká se vstup velkých hráčů

Případ, který ukazuje i hollywoodský film The Social Network, vyvrcholil v roce 2011, kdy Zuckerberg bratrům vyplatil 65 milionů dolarů.

Winklevossovi, kteří reprezentovali USA ve veslování na olympiádě v Pekingu, získané peníze investovali do svého vlastního byznysu. Kolem 11 milionů dolarů nalili v roce 2013 také do bitcoinu. Za tuto sumu tehdy získali obrovské množství digitální měny, prý až jedno procento všech bitcoinů v oběhu.

V době, kdy podnikatelé do světa kryptoměn vstoupili, se jeden bitcoin prodával za zhruba 120 dolarů. Za čtyři roky tak dosáhli na pohádkový výnos kolem deseti tisíc procent a z bratrů se tak stali pravděpodobně první investoři, kteří na růstu digitální měny vydělali přes miliardu dolarů.

Dvojčata tak dokázala zúročit svou dlouhodobou víru v budoucnost digitálních měn - už v na začátku roku 2015 Tyler Winklevoss tvrdil, že hodnota celého bitcoinu má potenciál vyrůst až na bilion dolarů. I dnes, kdy má celý bitcoin hodnotu 200 miliard dolarů, působí tato předpověď optimisticky. V době jeho vyjádření byla však cena všech bitcoinů jen kolem čtyř miliard dolarů.

Cameron s Tylerem však investovali nejen přímo do digitální měny, ale také do projektů okolo ní. Nejznámějším je jejich burza Gemini, na které se kromě bitcoinu obchoduje také s ethereem.

Zároveň se pokusili přijít s burzovně obchodovaným fondem pro bitcoin, který by otevřel dveře pro vstup velkých investorů. Americká akciová komise však burzovní nástroj nepovolila, protože se obávala podvodů.

I přes nevídaný výnos ale Winklevossovi zdaleka nemají na svého dávného spolužáka Marka Zuckerberga, který je nyní podle žebříčku časopisu Forbes pátý nejbohatším člověkem planety s jměním 70 miliard dolarů.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat