Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brazílie vloží miliardy do ropy z oceánu

Ekonomika

  12:03
RIO DE JANEIRO - Brazílie se chystá investovat minimálně pět miliard dolarů (asi 80 miliard Kč) do těžby ropy z oceánského dna. Peníze investuje státní těžební společnost Petróleo Brasileiro (Petrobras) a plán mimo jiné počítá i s výrobou nových lodí a pronájmem těžebních věží.

těžební věž - ilustrační foto

Celkem by měl Petrobras zajistit 146 lodí a pronajmout si 40 věží, které jsou upraveny na těžbu z velkých hloubek. O plánech v pondělí hovořil s dokaři ve městě Niterói u Ria de Janeiro prezident Luiz Inácio Lula da Silva. Analytici odhadují, že investice do dalšího vybavení se mohou dostat až na 15 miliard dolarů.

Petrobras v posledních měsících objevil několik větších nalezišť ropy, většinou v příbřežní pánvi Santos. Loni v listopadu to byl i nález v poli Tupi, kde by podle prvních odhadů mohlo být až osm miliard barelů. Pokud se předpoklad potvrdí, bude to na západní polokouli znamenat největší nález ropy od roku 1976.

V poslední době se výrazně zvyšují ceny ropy i ropných produktů, takže se zvyšuje i zájem o pronájem těžebních věží. Petrobras si podle brazilských médií nyní pronajímá téměř 80 procent všech takových zařízení, která jsou ve světě k dispozici. Mluvčí firmy ale tento údaj nechtěl potvrdit a odmítl sdělit i další podrobnosti.

Plán modernizace těžebních zařízení by měl zaměstnat na 8000 lidí, kteří se zabývají výstavbou plavidel a věží. Minimálně 70 procent odborníků, kteří se budou na modernizaci podílet, má být z Brazílie. Celý proces podle současných plánů potrvá do roku 2017 a až bude hotov, bude nutné najít asi 3800 lidí, kteří budou na nových plošinách pracovat.

Petrobras minulý týden oznámil nový nález ropy, která je rovněž v pánvi Santos a nachází se v hloubce asi 6,8 kilometrů. Podnik ale zatím neodhadl, kolik ropy by mohlo v nalezišti být. Vrstvy, v nichž se ropa obvykle na dně oceánů vyskytuje, jsou přikryty nánosy písku, skal a soli, takže těžba je v těchto oblastech velmi nákladná.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat