Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Brazílie vloží miliardy do ropy z oceánu

Ekonomika

  12:03
RIO DE JANEIRO - Brazílie se chystá investovat minimálně pět miliard dolarů (asi 80 miliard Kč) do těžby ropy z oceánského dna. Peníze investuje státní těžební společnost Petróleo Brasileiro (Petrobras) a plán mimo jiné počítá i s výrobou nových lodí a pronájmem těžebních věží.

těžební věž - ilustrační foto

Celkem by měl Petrobras zajistit 146 lodí a pronajmout si 40 věží, které jsou upraveny na těžbu z velkých hloubek. O plánech v pondělí hovořil s dokaři ve městě Niterói u Ria de Janeiro prezident Luiz Inácio Lula da Silva. Analytici odhadují, že investice do dalšího vybavení se mohou dostat až na 15 miliard dolarů.

Petrobras v posledních měsících objevil několik větších nalezišť ropy, většinou v příbřežní pánvi Santos. Loni v listopadu to byl i nález v poli Tupi, kde by podle prvních odhadů mohlo být až osm miliard barelů. Pokud se předpoklad potvrdí, bude to na západní polokouli znamenat největší nález ropy od roku 1976.

V poslední době se výrazně zvyšují ceny ropy i ropných produktů, takže se zvyšuje i zájem o pronájem těžebních věží. Petrobras si podle brazilských médií nyní pronajímá téměř 80 procent všech takových zařízení, která jsou ve světě k dispozici. Mluvčí firmy ale tento údaj nechtěl potvrdit a odmítl sdělit i další podrobnosti.

Plán modernizace těžebních zařízení by měl zaměstnat na 8000 lidí, kteří se zabývají výstavbou plavidel a věží. Minimálně 70 procent odborníků, kteří se budou na modernizaci podílet, má být z Brazílie. Celý proces podle současných plánů potrvá do roku 2017 a až bude hotov, bude nutné najít asi 3800 lidí, kteří budou na nových plošinách pracovat.

Petrobras minulý týden oznámil nový nález ropy, která je rovněž v pánvi Santos a nachází se v hloubce asi 6,8 kilometrů. Podnik ale zatím neodhadl, kolik ropy by mohlo v nalezišti být. Vrstvy, v nichž se ropa obvykle na dně oceánů vyskytuje, jsou přikryty nánosy písku, skal a soli, takže těžba je v těchto oblastech velmi nákladná.

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...