Pátek 14. května 2021svátek má Bonifác 8 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Brigádníci hlídají kádě s kapry ve dne v noci. ‚Vánoční‘ ryba podražila, i kvůli letošnímu suchu

Po Česku začal stánkový prodej ryb, zejména kaprů, na Vánoce. V Plzni (na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Po Česku začal stánkový prodej ryb, zejména kaprů, na Vánoce. V Plzni (na... | foto: Ladislav Němec, MAFRA

PLZEŇ / PRAHA V kádích se „vaří“ voda plná mrskajících se kaprů, prodejci z vyhřátého auta vyhlížejí první zákazníky. Na dohled ale nikdo. Středeční ráno bylo pro první stovky brigádníků po celém Česku startem letošního prodeje tradičních vánočních ryb.

Zákazníci se ve větším počtu trousí až během dne, ale zdaleka to nelze srovnávat s náporem, který pravidelně přichází těsně před „Dnem D“. Zkrátka čerstvá ryba je čerstvá ryba.

„Tohle je každoroční poklidný rozjezd. Největší nápor lidí se na nás vrhne den dva před Štědrým dnem,“ popisuje svou čtyřletou praxi s brigádnickým prodejem vánočních kaprů mladík, který právě postavil stánek vedle už zaplněné kádě před Teskem v Plzni-Borech.

Vybaluje reklamu na nabídku zaručeně čerstvých kaprů z Rybářství Chlumec nad Cidlinou, ceník už na stánku visí.

A oproti loňsku si kupující o něco připlatí. Zhruba o pět až deset korun za kilogram. Malý kapr vyjde na 70 korun, středně velký na 104 a větší výběroví kapři skoro na 110 korun za kilo. Což je cena, kterou má většina stánkařů po republice.

Pět dnů v jednom kole

U plzeňského Teska se prodejci připravují na pětidenní šichtu, při které si pořádně neodpočinou ani v noci – brigádníci často zůstávají přes noc na místě a hlídají kádě s kapry, které večer neprodali.

A není to snadná brigáda. Mnozí zákazníci chtějí rybu hned také vykuchat, případně zbavit šupin, je to tak půl napůl oproti těm, kteří si odnesou kapra živého.

„Loni jsem prodal během těch dnů před Vánocemi dvě tuny ryb. Tak uvidíme, jak to dopadne letos,“ svěřuje se mladík.

Takových stánků s předvánočním prodejem ryb fungovalo loni před obchodními řetězci, na náměstích a dalších veřejných prostranstvích po celém Česku podle údajů Státní zemědělské a potravinářské inspekce na 2300. Letošek bude zřejmě podobný.

Pro celé Česko ale platí také letošní nárůst ceny. Kromě vyšších nákladů na provoz rybníkářských firem to způsobilo i letní parno a velké sucho. Své o tom vědí rovněž v Rybářství Třeboň, které je roční produkcí 3200 tun (z 90 procent kapra) největším rybářským podnikem u nás.

„V případě naší produkce se nedostatek vody projevil na přírůstku ryb. To jsme se snažili dohnat krmením, takže nám objemově narostla spotřeba krmiv a zároveň nám stouply ceny v obilovinách, protože i zemědělci měli sucho a reagovali na něj zdražením. Takže i my jsme proto v září reagovali zvýšením ceny ryb,“ uvedl Josef Malecha, šéf Rybářství Třeboň.

Do obchodu pro filety

Zatímco kádím u stánků jednoznačně vládne kapr, v obchodech, které prodávají ryby po celý rok a před Vánocemi nabídku rozšiřují, už má česká štědrovečerní klasika větší konkurenci.

V pultovém prodeji v rámci maloobchodu v posledních letech roste hodně zájem o rybí filety, a to jak sladkovodních ryb, včetně kapra, tak mořských, jako je losos, tuňák nebo mořská štika.

„Pultový prodej kaprů běží nepřetržitě po celý rok, přestože celoročně nejoblíbenější sladkovodní rybou je pstruh duhový. Před Vánoci se však preference zákazníků mění a volba padá v první řadě na lososa a pak na okouna nilského. Kapr, respektive kapří filet, je na našem pultovém prodeji až třetí nejoblíbenější rybou na Vánoce,“ připomíná mluvčí Globusu Rita Gabrielová.

Ceny kaprů, nabízených na pultech Globusu, jsou podle ní srovnatelné s těmi, které prodávají dodavatelé tohoto řetězce venku v kádích.

V celoroční spotřebě ryb u nás ale kapr obsazuje první místo už tradičně. Podle údajů Rybářského sdružení ČR se loni v zemi vyprodukovalo rekordních 21,7 tisíce tun ryb, z toho 18,5 tisíce tun kaprů. Na druhém místě jsou býložravé ryby, jako je amur nebo tolstolobik, kterých čeští rybáři dodali zákazníkům 1,2 tisíce tuny.

Mírně nadpoloviční většina celé tuzemské rybí produkce (11,1 tisíce tun) putovala za hranice. Doma rybáři prodali distributorům a obchodníkům 8,2 tisíce tun živých ryb a 2,4 tuny připadají na zpracované rybí produkty.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...