Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Jak má vypadat regulace médií? Británie se hádá o svobodu slova

Média

  7:00
LONDÝN - Názory britských deníků na klíčové čtvrteční doporučení Levesonovy komise o regulaci médií se liší. Zatímco konzervativní The Daily Telegraph stejně jako většina dalších listů oceňuje postoj premiéra Davida Camerona, který odmítl ustavit nový orgán regulace tisku zákonem, liberální The Guardian by raději viděl, kdyby premiér doporučení přijal bez výhrad.

Cenzura - ilustrační foto: Shutterstock

Ministryně kultury a médií uvedla, že vláda připraví podle doporučení Levesonovy komise návrh zákona, aby ukázala nepraktičnost regulace založené na zákoně.

Komise po prošetření skandálů s novinářskými odposlechy soukromých telefonů vedená soudcem Brianem Levesonem doporučila zákon, který by zřídil nový a na vládě nezávislý orgán regulující tisk. Premiér s novým mediálním dohledem souhlasil, přijetí zákona ale odmítl.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle komentátora The Daily Telegraph Frasera Nelsona hájí Cameron svým postojem k zásadnímu Levesonovu návrhu dávné britské svobody. "Moment maximálního nebezpečí pro svobodu tisku trval přesně 99 minut: čas mezi tím, než byla publikována zpráva soudce Levesona, a tím, než ministerský předseda odmítl její nejvíce neliberální doporučení," píše komentátor.

Odposlechy

Podle něj Cameron správně pochopil, že jestliže je nějaká instituce zkorumpovaná, nemůže ji vyléčit vládní diktát.

Levesonova komise dospěla po téměř roční práci ke zcela smysluplným závěrům a politici by se jimi měli bez výjimky řídit. Skandální odposlechy ukazují, že přísnější regulace s oporou v zákoně je rozumná, navzdory tomu, že odposlechy praktikovala jen malá část novinářů, píše deník The Guardian.

David Cameron na summitu v Bruselu

Podle jeho komentáře by zákon posílil důvěryhodnost médií v britské společnosti a nebyl by státním zásahem do svobody projevu. "Dalo by to důvěryhodnost samoregulátorům, kteří by byli nezávislí na vládě či jakémkoli jejím oddělení," píše komentátor a bývalý šéfredaktor konzervativního nedělníku The Sunday Times Harold Evans.

Kritičtější je The Independent. Podle něj přišla komise po dlouhém zkoumání na skutečnost, která je jasná každému Britovi: systém regulace médií nefunguje. Lidé ale nebudou novému regulátorovi věřit více jen proto, že ho zřídí parlament. "Bude posuzován nikoli podle toho, zda má oporu v zákoně, ale podle své činnosti," poznamenává deník.

Cameron regulaci odmítá

Také The Spectator vítá, že Cameron odmítá zákonnou regulaci tisku. Zdůrazňuje přitom, že premiér je v parlamentu v menšině, neboť proti němu vedle opozičních labouristů a koaličních liberálních demokratů stojí i část jeho vlastních konzervativců. Vůdce opozice Ed Miliband by prý měl lépe zvážit důsledky zákona. "Připadá mi zvláštní, jak horlivě chce Miliband přijmout Levesona jako celek, a říká, že bychom měli důvěřovat jeho doporučením," píše komentář listu.

Ministryně kultury, médií a sporu Maria Millerová uvedla, že bude jednat s liberálním vicepremiérem Nickem Cleggem i Milibandem. V rozhlasovém rozhovoru také oznámila, že její ministerstvo zhruba do dvou týdnů připraví návrh zákona podle Levesonova doporučení, zřejmě však jen proto, aby dokázalo, že takový přístup nebude fungovat. "Tím, že navrhneme tento zákon, chceme ukázat, že nepůjde o jednoduchý text o dvou odstavcích," řekla.

BBC citovala labouristické zdroje, které vyjadřují obavy, že vláda napíše návrh zákona tak, aby Levesonovy návrhy diskreditovala. Bude to, "jako kdyby to napsal někdo ze Stasi," řekl labouristický zdroj.

Poslední vydání deníku News of the World

Millerová současně vyzvala tisk, aby přišel "během měsíců" s vlastním plánem regulace, která by nebyla tak bezzubá jako nynější systém tiskové autoregulace. "Pokud se tisk nedohodne na přijatelném návrhu ... zůstává možností legislativní klacek," dodala Millerová, která bude jednat příští týden se zástupci médií a ještě dnes s oběťmi telefonních odposlechů a dalších nekalých praktik některých listů.

Právě oběti britských bulvárů, především již zrušeného nedělníku News of the World Ruperta Murdocha, kritizovali Camerona, že odmítl Levesonovo doporučení. Například Gerry McCann, otec unesené dívky Madeleine McCannové, vyzval Camerona, aby udělal "správnou věc". "Plná realizace Levesonovy zprávy je minimální přijatelný kompromis pro mě a myslím pro mnoho dalších obětí tisku," řekl McCann.

PSALI JSME:

Také John Tulloch, který přežil londýnské teroristické útoky v červenci 2005 a jeho telefon byl posléze odposloucháván, řekl, že je "premiérem znechucen a velmi zklamán". "Cameron se postavil na stranu tiskových baronů a to je skandální," řekl Tulloch, který je také profesorem médií na Brunelově univerzitě v Londýně.

Ohled na majitele listů, jejichž náklonnost je pro britské politiky tradičně velmi důležitá, připomněli i některé komentáře. Nicméně Cameron bude muset vyvažovat přízeň médií s náladami veřejnosti, která je ve většině znechucena mediálními skandály a přeje si přísnější regulaci. A Ed Miliband uvedl, že bude čekat nejpozději do ledna, aby v parlamentu navrhl přijetí Levesonových doporučení. Za současného rozložení sil by měl pro takovou iniciativu většinu.

Autoři: ,

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...