Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Britské akcie posílily, postupně se zotavují po brexitu

Evropa

  19:33
LONDÝN - Britské akcie v pátek počtvrté za sebou posílily, podpořily je hlavně naděje na další stimulační opatření ze strany tamní centrální banky. Za celý týden zaznamenal hlavní index londýnské burzy FTSE 100 nejprudší nárůst za čtyři a půl roku. V oživení po propadu vyvolaném rozhodnutím Británie opustit Evropskou unii ale v pátek pokračovaly i další západoevropské trhy.

Londýnská burza. foto: Reuters

Index FTSE 100 v pátek vzrostl o 1,13 procenta a uzavřel na desetiměsíčním maximu 6577,83 bodu. Za celý týden si připsal 7,2 procenta, což představuje nejlepší výkon od konce roku 2011. Západoevropský index FTSEurofirst 300 v pátek přidal 0,78 procenta na 1313,45 bodu, za celý týden pak získal zhruba tři procenta.

Britské developery zachvátila panika. Shání kupce, loví hlavně v Číně

Index FTSE 100 se po propadu způsobeném výsledkem referenda o takzvaném brexitu velmi rychle zotavil. Za jeho růstem stály zejména podniky s vysokými příjmy v dolarech, například ropné a farmaceutické společnosti. Ty těžily z posílení dolaru k libře. Index už ve středu smazal veškeré ztráty, které mu šok z brexitu způsobil.

MMF: Finanční trhy podcenily hlasování o brexitu. Britové tvrdí, že to zvládnou

Guvernér britské centrální banky Mark Carney ve čtvrtek uvedl, že banka někdy v létě zřejmě přikročí k dalším opatřením na podporu ekonomiky. „Budoucnost indexu FTSE 100 vypadá příznivě, protože je opět na stole možné snižování úrokových sazeb,“ poznamenal analytik Nathan Sage ze společnosti PhillipCapital UK.

Hlavní index německé akciové burzy DAX si v pátek připsal 0,99 procento a obchodování uzavřel na hodnotě 9776,12 bodu. Zatím tak smazal asi polovinu ze zhruba desetiprocentního propadu, který utrpěl po referendu v Británii. Hlavní index francouzských akcií CAC 40 dnes přidal 0,86 procenta na 4273,96 bodu, index italských akcií pak zpevnil o 0,61 procenta a skončil na 16.295,78 bodu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!