Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dohled nad tiskem musí být přísnější, dohodly se britské strany

Média

  7:00
LONDÝN - Tři největší parlamentní strany v Británii uzavřely kompromisní dohodu, která má zpřísnit dohled nad tištěnými médii v zemi. Počítá s novým regulačním úřadem nebo s vysokými pokutami v případě porušení zákona.
Noviny - ilustrační foto.

Noviny - ilustrační foto. foto: Shutterstock

O opatřeních přijímaných kvůli rozsáhlému skandálu s nelegálními odposlechy má jednat parlament, uvedla agentura Reuters.

"Myslím, že máme dohodu, která chrání svobodu tisku, což je v demokracii nesmírně důležité, ale zároveň chrání práva lidí, aby (novináři) neobrátili jejich život vzhůru nohama," uvedla dnes Harrieta Harmanová z opoziční Labouristické strany, která se jednání účastnila spolu s vládními konzervativci a liberálními demokraty.

Regulační úřad

Kompromis si pochvalovali také premiér David Cameron a šéf labouristů Ed Miliband, podle něhož dohoda nikterak neomezí investigativní žurnalisty. Toho se ale obává organizace Index on Censorship, která bojuje za svobodu slova. Naopak podle sdružení obětí odposlechů nejdou opatření dostatečně daleko.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle dohody, jíž trojice stran dosáhla brzy ráno, má být vytvořen například nezávislý tiskový regulační úřad, zavedeny pokuty do výše až jednoho milionu liber (téměř 30 milionů korun) nebo povinnost otisknout v určitých případech jasnou omluvu novin. Systém má být dobrovolný, ale noviny budou mít podle Reuters výraznou finanční motivaci, aby do něj vstoupily.

Aféra s odposlechy

Cameronova vláda se dostala pod velký tlak vytvořit nový regulační rámec pro noviny, když před dvěma lety propukl skandál s odposlechy. Při něm vyplulo na povrch, že některá média neodposlouchávala jen politiky a celebrity, ale také oběti zločinu, což pobouřilo velkou část obyvatel ostrovní země.

Kvůli nezákonným odposlechům bylo zatčeno množství novinářů. Skandál vedl také k uzavření listu News of the World, který byl v té době v zemi nejprodávanější. Následné vyšetřování odhalilo úzké vazby některých novinářů na přední politiky, včetně premiéra Camerona. Vedlo také k řadě doporučení, jak na média lépe dohlížet.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Mohlo by vás zajímat