Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Přítelkyně Angeliny Jolie žaluje britská média za údajné odposlouchávání

Média

  7:00
LOS ANGELES - Dublérka a přítelkyně herečky Angeliny Jolie zažalovala mediální společnost News Corporation kvůli údajnému sledování svého telefonu. Novináři ve službách mediálního magnáta Ruperta Murdocha podle Eunice Huthartové poslouchali ve snaze dostat se do soukromí hollywoodské hvězdy hlasové zprávy, které jí zanechávala Jolie. Murdochovi lidé čelí v Británii kvůli skandálu s telefonními odposlechy řadě obvinění, toto je však podle stanice BBC první žaloba, kterou řeší americká justice. News Corporation se k případu nevyjádřila.

News Corporation. foto: Reprofoto

Huthartová v textu žaloby podané u kalifornského soudu uvádí, že je blízkou přítelkyní slavné herečky, se kterou často cestovala a chodila do společnosti. V letech 2004 a 2005 prý nedostala řadu hlasových zpráv, které jí Jolie zanechávala, neboť je z jejího telefonu kdosi na dálku mazal.

Telefonní operátor jí tehdy nebyl schopen mizení zpráv vysvětlit, Huthartová však později objevila své jméno a telefonní číslo na nechvalně proslulém seznamu britského soukromého detektiva Glenna Mulcairea. Ten pracoval pro novináře bulvárního nedělníku News of the World a byl předloni zadržen v souvislosti s odposlechovým skandálem v Británii. Na jeho seznamu se objevovali lidé, jejichž telefony chtěli novináři sledovat.

Informace z telefonu se objevily v The Sun

Podle žaloby na základě informací získaných z telefonu Huthartové publikoval několik článků jiný list Murdochova impéria The Sun.

Odhalení rozsáhlých novinářských odposlechů celebrit, politiků či příbuzných obětí zločinu šokovalo před dvěma lety Británii a vedlo k uzavření zmíněného nedělníku, který byl v té době v zemi nejprodávanějším.

Kvůli aféře bylo obviněno několik osob včetně šéfky britské části Murdochovy společnosti Rebekah Brooksové, jejíž soudní proces začne v létě.

Premiér David Cameron a další vlivní politici čelili kvůli skandálu kritice kvůli příliš blízkým vztahům s Murdochem a jeho lidmi a parlament poté podpořil přísnější samoregulaci tisku.

Autoři: ,