Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Brusel chystá poslední plán záchrany Řecka. Odepsat třetinu dluhů

Evropa

  15:05
BRUSEL - Evropští činitelé pracují na posledním plánu jak udržet Řecko v eurozóně. Agentuře Reuters to řekl zdroj z Evropské unie, podle něhož by v rámci druhé restrukturalizace řeckého dluhu centrální banky jednotlivých zemí eurozóny odepsaly až 30 procent hodnoty řeckých dluhopisů. Zadlužení Řecka by se pak snížilo na úroveň, s kterou si země v budoucnu poradí sama.
Řecko, euro (ilustrační foto)

Řecko, euro (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Obrovské ztráty už v rámci druhé restrukturalizace řeckého dluhu utrpěli soukromí věřitelé. Ti odepsali více než polovinu hodnoty řeckých dluhopisů, stále to ale nestačí. Zadlužení Řecka je vzhledem k výkonu jeho ekonomiky tak vysoké, že země by se dříve či později dostala do dalších problémů. Eurozóna chce proto takové možnosti zamezit.

ČTĚTE TAKÉ:

Řecko se musí zbavit dluhů ve výši 70 až 100 miliard eur

Nová snaha o snížení dluhu Řecka by mohla vést k tomu, že se Řecko zbaví dluhové zátěže v objemu 70 až 100 miliard eur. O těchto částkách hovoří více zdrojů, na které se Reuters odvolává. Pokud se podaří záměr prosadit, zadlužení Řecka by kleslo na zhruba 100 procent hrubého domácího produktu. S takovým dluhem by Řecko nemělo mít vážnější problémy.

Věřitelé chtějí, aby Řecko prosadilo nové reformy

Zahraniční věřitelé, kteří jsou od úterka v Aténách, chtějí po řeckém premiérovi, aby prosadil nové reformy zaměřené na snížení výdajů. Uvedli to po dnešní schůzce s předsedou vlády Antonisem Samarasem. Zemi stále hrozí, že pokud bude zaostávat za dohodnutým harmonogramem plnění podmínek, nemusí dostat další část úvěru. Ta by měla dorazit v září, země má přitom peníze jen do srpna.

Samaras je v čele nové koaliční vlády vedené konzervativci teprve od června. Věřitelé na něj ale tlačí, aby se držel závazků, které schválili jeho předchůdci. Navíc ale chtějí, aby vytipoval další oblasti, kde se dá ještě ušetřit.

Autoři: ,