Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Brusel potrestal Microsoft. Za nesplněný slib zaplatí 14 miliard

Ekonomika

  13:08
BRUSEL - Evropská komise potrestala americkou softwarovou společnost Microsoft vysokou pokutou 561 milionů eur (14,3 miliardy korun) kvůli tomu, že neposkytla uživatelům požadovanou možnost výběru internetového prohlížeče v operačním systému Windows.

Obrazovka sloužící k výběru internetového prohlížeče na operačním systému Windows. foto: Reprofoto

Evropská komise již loni v říjnu Microsoft obvinila, že nedodržoval slib, podle kterého měl evropským zákazníkům nabízet kromě svého prohlížeče Internet Explorer rovněž konkurenční produkty. Díky tomuto slibu se Microsoft v roce 2009 vyhnul pokutě od komise, která může činit až deset procent jeho ročních tržeb.

Podle komise Microsoft slib neplnil zhruba jeden a půl roku od února 2011 do července 2012. Microsoft tvrdí, že důvodem byly technické problémy a že již zavedl přísnější kontrolu, která by měla předejít opakování těchto potíží.

Microsoft již od Evropské komise dostal za různá porušení pravidel hospodářské soutěže pokuty za 1,6 miliardy eur (41 miliard korun miliard korun). Tentokrát mohla komise Microsoftu vyměřit pokutu až 7,3 miliardy dolarů (144 miliard korun), tedy deset procent příjmů z roku 2012.

Explorer v Evropě ztrácí

Microsoft je největším výrobcem softwaru na světě. Jeho operační systém Windows využívá většina osobních počítačů. Společnost ale zaznamenala pokles na evropském trhu internetových prohlížečů.

Její podíl se letos v lednu oproti roku 2008 snížil asi na polovičních 24 procent. Podle analýzy firmy StatCounter má prohlížeč Chrome od firmy Google podíl 39 procent a prohlížeč Mozilla 29 procent.

Autoři: ,