Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Brusel povolil Slovensku přispět sociálně slabým na set-top boxy

Ekonomika

  15:56
BRUSEL - Evropská komise dnes povolila slovenské vládě finančně podpořit nákup set-top boxů u sociálně slabých obyvatel. Zařízení potřebují, aby mohli přijímat televizní signál po jeho přeměně z analogového na digitální.

Přijímač digitální televize foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Slovensko chce na tento účel uvolnit 11 milionů eur (zhruba 275 milionů Kč), lidem s měsíčním příjmem do 160 eur, důchodcům a postiženým hodlá na nákup set-top boxu přispět 20 eury (asi 500 korun).

Podle komise tak vláda může činit až do 1. července 2013. "Pozitivně hodnotím slovenské úřady za podporu přístupu pro sociálně znevýhodněné osoby k nejmodernější televizní technologii bez toho, aby došlo k narušení hospodářské soutěže. Toto je další krok k digitalizaci vysílání v Evropě," řekl novinářům eurokomisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia.

Mluvčí sítě českých obchodů se spotřební elektronikou Euronics Bohuslav Komín dnes ČTK řekl, že podobné úvahy o dotování nákupu set-top boxů se před několika lety objevily i v Česku, nakonec ale nebyly realizovány.

Digitalizace televizního vysílání v Česku výrazně pokročila. Podíl tuzemských domácností, které přijímají analogové televizní vysílání, se od roku 2008 snížil ze 73 procent na 25 procent. Nejlevnější set-top boxy lze v českých obchodech pořídit za zhruba 500 až 700 korun.

Slovensko chce dokončit přechod na digitální vysílání do konce roku 2012. Bez televizorů, které umožňují digitální příjem, či právě bez set-top boxů ke starším televizorům pak nebude možné sledovat televizní vysílání.

"Komise zjistila, že podpora je zaměřená na jednotlivé spotřebitele a je technologicky neutrální, protože neupřednostňuje žádné zařízení. Podpora se navíc týká všech set-top boxů bez ohledu na jejich zeměpisný původ," uvedla Evropská komise.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!